Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie penalizata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie penalizata

Buna ziua. Am si eu o intrebare,
O femeie nascuta pe data de 5 iulie 1949, a iesit la pensie in anul 2007, avand un stagiu de cotizare de 25 de ani si 5 luni. Pensia a fost penalizata cu 30% pentru lipsa stagiului complet de cotizare. Intre timp, persoana in cauza a mai lucrat ( cumuland pensia cu salariul), ajungand la un stagiu de cotizare de 27 de ani, 3 luni si 15 zile. Intrebarea mea este daca pensia persoanei in cauza va ramana in continuare penalizata sau se va recalcula si nu va mai fi penalizata cu cei 30 % ?
1. Fiind nascuta in iulie 1949, doamna in cauza s-a putut pensiona de limita de varsta in septembrie 2007, la 58 de ani si 2 luni si avea nevoie de un stagiu complet de cotizare de 26 de ani si 4 luni.
2. Se va prezenta la Casa de Pensii cu documentele doveditoare (carnet de munca completat cu perioada lucrata dupa pensionare, contracte de munca si decizii de incetarea a contractelor de munca) si sa faca cerere de recalculare a pensiei.
Multumesc pentru raspuns.
Persoana a mers la Casa de Pensii, i s-a recalculat, dar penalizarea aceea a fost pastrata, in sesnul ca i s-a adaugat foarte putin la pensie, in nici un caz cei 30 % . E normal asa? Ar fi trebuit sau nu sa se indeparteze acea penalizare?
1. Nu e vorba de o penalizare propriu-zisa ci de modul de calcul al punctajului.
2. Punctajul adunat pe cei 25 de ani si 5 luni s-a impartit la 26 de ani si 4 luni (stagiul complet cerut de lege) si de aici a iesit un pinctaj mai mic.
3. Dupa recalculare trebuia sa-i iasa un punctaj mai bun ca prima data.
4. Nu stiu cum ati calculat dvs. cei 30%. Fata de ce?
5. Rugati pe cei de la Casa de Pensii sa va explice cum s-a calculat. Nu ati primit noua decizie de recalculare?
6. Asteptati sa va raspunda si colega mea, dna Gabriela Pintea, mai competenta decat mine, in domeniu.
claudia_23 a scris:
O femeie nascuta pe data de 5 iulie 1949, a iesit la pensie in anul 2007, avand un stagiu de cotizare de 25 de ani si 5 luni. Pensia a fost penalizata cu 30% pentru lipsa stagiului complet de cotizare.

Nu exista pensie pentru limita de varsta penalizata cu 30% pentru ca stagiul de cotizare nu este complet. Orice persoana care are varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare poate beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Trebuie sa ai stagiul complet de cotizare in urmatoarele situatii:
-pentru a beneficia de pensie anticipata / anticipata partiala;
-pentru a beneficia de reducerile varstelor standard de pensionare pentru activitatea desfasurata in grupe de munca.

In rest, stagiul complet de cotizare este utilizat la determinarea punctajului mediu anual. Pensia este mica pentru ca stagiul realizat efectiv este mic, in niciun caz pentru ca nu a fost realizat stagiul complet de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea