Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna,
Daca nu ma regasesc in titlul de proprietate la mostenire - nu am depus cerere la legea 18/1991 - acum am drepturi egale cu fratele meu care se regaseste in titlu de proprietate(el a depus cerere)?
Nu aveti dreptul decat daca fratele dvs a primit intreg terenul care vi se cuvenea la amandoi! Au existat in trecut astfel de cazuri cand revendicatorului i se dadea intreaga suprafata de teren chiar daca erau mai multi mostenitori care nu revendicasera insa! Dar , pentru a intra in posesia partii care vi se cuvine , (in prima varianta expusa de mine --aceea in care fratele a primit intreaga suprafata de teren) va trebui sa il actionati pe fratele dvs in judecata!
B-)