avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprirea
Discuție deschisă în Executare silită

poprirea

Ma numesc Elena. As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o situatie anume. In cazul mai multor popriri asupra unei singure persoane cum se vor calcula sumele? Ce procent va opri angajatorul pentru fiecare executor in parte? Daca salariul este de 900 ron iar datoria se ridica la 27000 ron mai raman cu vreun ron? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dahrma , utilizator 16:30, 7 Martie 2010
In fiecare luna cand iti intra salariul in cont ti se va opri 30 % din salariu pana la concurenta sumei popririi. Asta este legea.
marola elena a scris:

Ma numesc Elena. As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o situatie anume. In cazul mai multor popriri asupra unei singure persoane cum se vor calcula sumele? Ce procent va opri angajatorul pentru fiecare executor in parte? Daca salariul este de 900 ron iar datoria se ridica la 27000 ron mai raman cu vreun ron? Multumesc.


Codul Muncii
ART. 164 – Retinerile din salariu

(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.
marola elena a scris:

Ma numesc Elena. As dori sa ma ajutati cu un raspuns la o situatie anume. In cazul mai multor popriri asupra unei singure persoane cum se vor calcula sumele? Ce procent va opri angajatorul pentru fiecare executor in parte? Daca salariul este de 900 ron iar datoria se ridica la 27000 ron mai raman cu vreun ron? Multumesc.




Si eu am poprire pe cont,insa mie mi s-au tras toate sumele care imi intrau pe cont,si nici nacar nu am fost anuntata ca am poprire,doar m-am trezit ca am in cont o suma mare cu minus in fata...Mie mi s-a luat tot salariul si am ramas cu 0 lei.dar acum nu mai doresc banii pe cont ci cash,pana cand executorul bancar are de gand sa trimita o instiintare catre angajator,cu suma ce trebuie retinuta.
@Dahrma
modalitatea in care au fost retinute integral sumele cu titlu de retributie este abuz
Totodata si dvs detineti partea de culpa referitoare la neplata credit care a condus la executarea dvs
ynocentta a scris:

@Dahrma
modalitatea in care au fost retinute integral sumele cu titlu de retributie este abuz
Totodata si dvs detineti partea de culpa referitoare la neplata credit care a condus la executarea dvs


Stiu ca este un abuz,si inca unul foarte mare.Am si eu o intrebare...NU in urma deciziei unui proces se hotaraste cat la suta se retine din salar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri,popriri,popriri. cristimelin cristimelin am avut ampreuna cu sotia o asociatie familiara,ca obiect de activ comert.activitatea sa intrerupt an 2005 ca urmare a proiectului de urbanizare a ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu resursesbc resursesbc Angajatorul meu a primit o hotarare judecatoreasca prin care s-a dispus poprirea pe veniturile mele salariale. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa fiu ... (vezi toată discuția)
Proprire salariu lican lican Mi s-a facut proprire pe salariu din cauza intarzierii cu plata, intrebarea mea este : dintr-un salariu de 1.600 de ron cu rata lunara la o alta banca in ... (vezi toată discuția)