Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Coruptie in politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Coruptie in politie

Intr-un dosar penal,organul de cercetare penala are voie sa lase partile sa schimbe documentatia din dosar?
In cazul asta,ce se poate face?
Organul de cercetare penala are voie sa arate acuzatului declaratiile invinuitului,cat si probele aduse de acesta?
Raspunsul este negativ pentru ambele intrebari.
Dar nu cred ca veti putea dovedi aceste fapte intrucat este aproape imposibil.
In cazul in care veti contesta NUP-ul dat de procuror de caz, veti putea aduce acele dovezi.
Insa cel mai corect este sa apelati la un avocat.
Am avocat,dar nu inteleg de ce nu se poate face nimic.
Nu pot cere mutarea dosarului la procuror?
Nici el in mod legal nu are dreptul sa aiba aces la dosarul cauzei decat in faza de instanta.
Puteti face plangere la parchet impotriva politistului care efectueaza cercetarea penala.
Astfel dosarul va fi dat altui politist.
Buna ziua !
Dumneavoastra aveti posibilitatea contestarii oricarui act al organului de cercetare. Aceste contestatii se fac catre procurorul care se ocupa cu supravegherea activitatii organului de cercetare penala.
La cea de- a doua intrebare "are voie sa arate acuzatului declaratiile invinuitului", cred ca am inteles bine este vorba de declaratiile partii vatamate, "aratate" invinuitului ( acuzat aflat in faza de cercetare penala ). Va pot spune ca nu are voie, dar cred ca aici este si rolul avocatului, in sensul asigurarii legalitatii desfasurarii cercetarii.
Cu stima !
Avand calitate in respectiva cauza,aveti dreptul sa contestati,sa sesizati aspecte,
dar trebuiesc administrate probe temeinice si indubitabile
Aparatorul dvs poate sa va reprezinte/sa va consilieze ,avand acces la dosar,
numai in instanta
Procurorul responsabil a inaintat cauza spre cercetare unitatii de politie competente
Sesizati fie comandantul unitatii de politie ,fie procurorul de caz,despre aspectele constate