Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema. Tatal meu a fost casatorit de doua ori. de la prima casatorie are un baiat, iar de la a doua casatorie are doi copii.Dupa decesul tatalui, mama noastra nu la declarat si pe fratele vitrg (de la prima casatorie) . Cat de grava este aceasta situatier? Are el dreptul la mostenitea tatalui?
Este foarte grav, deoarece mostenesc atit copiii din casatorii diferite, cit si copiii din afara casatoriei si chiar copiii infiati.Deci,mama dvs. a incalcat dreptul la mostenire al acelui copil.
Are exact aceleasi drepturi pe care le aveti si voi, cei 2 copii din a II-a casatorie. Adica cei 3 copii culeg 3/4 din mostenire (fiecare cate 1/4) iar mama 1/4.
Iar despre declaratia data de mama la notar, cum ca nu exista alti copii/mostenitori ai defunctului, se poate discuta daca reprezinta infractiunea de fals in declaratii.
Asa cum v-au explicat colegii fratele vitreg are drepturi egale cu dvs.Probabil ca v-a solicita nulitatea certificatului de mostenitor emis.
grava.
o sa va ceara pobabil constatarea nulitatii absolute a CM emis cu fraudarea intereselor lui.