avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

se poate concedia un salariat din motive disciplinare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 3 Martie 2010
da.
Desigur, art.61 lit.a), dar numai cu respectarea dispoziţiilor art. 263 -268 Codul muncii.
Nicolaescu Simona a scris:

se poate concedia un salariat din motive disciplinare


Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale .
Desfacerea disciplinara a c.i.m. se poate face numai cu respectarea dispoziţiilor art. 263 -268 Codul muncii, precum si cu respectarea dispozitiilor prevazute in CCMN - art.75.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Temei legal-sanctiune disciplinara georgelgica georgelgica Care este temeiul de drept pentru aplicarea sanciunii disciplinare de reducere a salariului de baza? (vezi toată discuția)
Daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile Secretara7 Secretara7 Unde scrie in Codul Muncii ca daca salariatul nu-si indeplineste obligatiile, adica daca angajatul refuza o anumita munca si din cauza aceasta firma pierde un ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim cu art.61,lit.a ionelabejenaru ionelabejenaru Buna ziua,din nou,cum v-am mai scris,astazi am primit acasa o notificare,prin care sunt invitata la fostul loc de munca ptr.a mi se desface cim-ul cu ... (vezi toată discuția)