Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

se poate concedia un salariat din motive disciplinare
da.
Desigur, art.61 lit.a), dar numai cu respectarea dispoziţiilor art. 263 -268 Codul muncii.
Nicolaescu Simona a scris:

se poate concedia un salariat din motive disciplinare

Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale .
Desfacerea disciplinara a c.i.m. se poate face numai cu respectarea dispoziţiilor art. 263 -268 Codul muncii, precum si cu respectarea dispozitiilor prevazute in CCMN - art.75.