Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuiala deductibila????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuiala deductibila????

Administratorul firmei a facut plata prin banca a unui bilet de avion pentru a merge intr-o calatorie de afaceri. Datorita unor probleme, conferinta
la care trebuia sa se prezinte s-a amanta si a trebuit sa renunte la bilet, ideea e ca agentia ne-a returnat in cont doar jumatate din banii platiti pt biletul de avion?
Cum fac inregistrarea? Este deductibila cheltuiala? Eu initial voiam sa inregistrez asa:
542=5121 1000 lei
624=542 1000 lei
624=5121 -500lei
Este corecta varianta aceasta avand in vedere
faptul ca totusi in spatele decontului nu se va regasi un bilet de avion?
Nu stiu daca banii pierduti sunt cheltuieli deductibile si cum ar fi mai corect sa fac inregistrarile contabile....
Astept raspuns...si multumesc anticipat pentru bunavointa!
OanaLH a scris:

Administratorul firmei a facut plata prin banca a unui bilet de avion pentru a merge intr-o calatorie de afaceri. Datorita unor probleme, conferinta
la care trebuia sa se prezinte s-a amanta

=D>:">
excelent a iesit !
va rog nu va suparati.... dar e f reusit jocul de cuvinte !
revenind la "treaba" sa zic asa : aveti vreun document din partea agentiei ?
ar trebui sa aveti un mail de confirmare a platii din partea agentiei si bilet de avion in format electronic precum si corespondenta ulterioara
pentru a justifica delegatia ar fi bine daca ati avea invitatia la conferinta respectiva sau ceva care sa ateste ca plecarea este in interesul afacerii