Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... când se va aplica noua lege a funcționarului ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

când se va aplica noua lege a funcționarului public

In urma deciziei Curții de Apel, am câștigat, pe fond, repunerea pe postul de director executiv, dar cu drept de recurs. Intre timp s-a votat in parlament noua lege a funcționarilor publici. Am timis la minister decizia impreună cu o notificare prin care solicitam un răspuns in termen de 15 zile de la comunicare. Dacă in termen de 15 zile nu voi primi răspuns mă pot adresa unui executor judecătoresc pentru a=mi recupera drepturile salariale de la data demiterii și pâna la zi? Vă mulțumesc.
Comunicarea hotararii judecatoresti, se va face de catre Tribunal, cu partile interesate, nu de catre dvs. In termen de 15 zile de la data confimarii primirii hotararii, partea interesata poate declara recurs. Daca nici una din cele doua parti, nu declara recursul, in termenul stabilit, atunci hotararea judecatoreasca ramane definitiva si poate fi investita cu formula executorie. Dupa aceste operatiuni, puteti sa uzati de plin drept de prevederile acestei hotarari. :)