Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoreasca

Buna ziua, am avut un proces de uzucapiune in urma caruia judecatoria a constat dreptul de proprietate asupra imobilului teren dobândit prin uzucapiune conform expertizei topometrice întocmite de către expertul desemnat de judecatorie. Intrebarea mea este cum intru in posesia hotararii judecatoresti? Prin intermediul avocatului? Prin posta? Ce pasi trebuie sa urmez acum? Va multumesc anticipat. La revedere.
Dupa ce hotararea judecatoreasca ramane definitiva , mergeti la arhiva judecatoriei/Tribunalului si solicitati hotararea.
Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la pronuntare, iar ulterior sunt comunicate partilor.
De la data comunicarii va curge termenul de recurs de 15 zile.
Daca nici una dintre parti nu va formula recurs in termenul aratat mai sus, dupa expirarea acestuia, puteti formula cerere pentru legalizarea sentintei si investirea acesteia cu formula executorie dupa caz.
simonette12 a scris:

Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la pronuntare, iar ulterior sunt comunicate partilor.
De la data comunicarii va curge termenul de recurs de 15 zile.
Daca nici una dintre parti nu va formula recurs in termenul aratat mai sus, dupa expirarea acestuia, puteti formula cerere pentru legalizarea sentintei si investirea acesteia cu formula executorie dupa caz.
Multumesc pentru raspuns!
alpinltd a scris:

Dupa ce hotararea judecatoreasca ramane definitiva , mergeti la arhiva judecatoriei/Tribunalului si solicitati hotararea.
Daca se specifica "Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare" cum trebuie procedat?
Asteptati sa treaca 15 zile de la comunicarea hotararii. E posibil ca cealalta parte sa faca recurs. Daca nu face recurs, la expirarea celor 15 zile hotararea e irevocabila si puteti investi hotararea cu formula executorie.