Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli cu aprovizionarea
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli cu aprovizionarea

Buna ziua,

vreu si eu o lamurire la urmatoarea situatie: Societatea nu detine autoturism dar face aprovizionare si alte deplasari cu masina particulara a administratorului; cum se pot inregistra legal la societate cheltuielile de transport?(ma refer doar la combustibilul care se consuma pentru transportul da marfa sau deplasarea la banca, ad.fiscala, sau alte deplasari pe care le face ad.torul strict pentru societate)

Multumesc si o zi buna!
In primul rand puteti face un contract de comodat , prin care va puteti utiliza de masina si pentru a va deduce anumite cheltuieli cu privire la intretinerea si reparatia la masina.
Cheltuielile cu combustibilul are limite de deductibilitate , conform OG34/2009.
Mult succes,
Pentru a va inregistra legal cheltuielile cu combustibilul ati primit raspuns.
Daca insa vreti sa le treceti la cheltuieli deductibile (presupun ca aceasta este motivatia) - mai bine renuntati. Nu exista temei legal. In lipsa acestuia nu vad de ce sa le inregistrati in contabilitate si apoi sa le considerati nedeductibile.