Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... perioada de judecata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

perioada de judecata

Impreuna cu sindicatul dorim sa ne cerem in instanta drepturile(spor de dispozitiv si norma de hrana). Aceste litigii se judeca prioritar? Cât durează judecata?In caz de castig se acordă drepturile şi din urma cu 3 ani?
Multumesc anticipat pentru raspuns.:D
In mod normal si teoretic termenele in litigiile de munca trebuie sa fie la 15 zile.
In practica nu se intampla niciodata asa.
Dar se poate termina in jur de un an (fara vacanta judecatoreasca) fondul si inca un an recursul.
Drepturile restante se acorda doar la cerere.
Instanta nu se pronunta decat asupra capetelor de cerere. Niciodata nu se pronunta asupra a ceea ce nu s-a cerut.
Legal prevazut este termenul de 15 zile
Judecata efectiva si solutionarea sunt conditionate de n factori,interes parti,
termene scurte
Instanta dispune hotarari asupra cererilor din plangere