avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... perioada de judecata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

perioada de judecata

Impreuna cu sindicatul dorim sa ne cerem in instanta drepturile(spor de dispozitiv si norma de hrana). Aceste litigii se judeca prioritar? Cât durează judecata?In caz de castig se acordă drepturile şi din urma cu 3 ani?
Multumesc anticipat pentru raspuns.:D
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:45, 4 Martie 2010
In mod normal si teoretic termenele in litigiile de munca trebuie sa fie la 15 zile.
In practica nu se intampla niciodata asa.
Dar se poate termina in jur de un an (fara vacanta judecatoreasca) fondul si inca un an recursul.
Drepturile restante se acorda doar la cerere.
Instanta nu se pronunta decat asupra capetelor de cerere. Niciodata nu se pronunta asupra a ceea ce nu s-a cerut.
Legal prevazut este termenul de 15 zile
Judecata efectiva si solutionarea sunt conditionate de n factori,interes parti,
termene scurte
Instanta dispune hotarari asupra cererilor din plangere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare ContSters50658 ContSters50658 Dupa ce am castigat procesul cu angajatorul, pentru plata unor drepturi banesti, care sunt urmatorii pasi? Mentionez ca au trecut mai mult de 10 zile, timp ... (vezi toată discuția)
Sentinta ramonel78 ramonel78 in cat timp se da o sentinta judecatoreasca? (vezi toată discuția)
Cod penal andreea_roshkata andreea_roshkata buna ziua,as dori sa stiu si eu cat dureaza comisia de eliberare,dupa ce s-a executat pedeapsa,adica dintr-un an face 8 luni si dupa aceea intra in comisie ,as ... (vezi toată discuția)