avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca este legal ca in cartea de munca sa apara trecut de catre angajator un angajat ca fiind muncitor necalificat cu toate ca exista o diploma care sa ateste absolvirea unor cursuri de lucrator comercial. As dori sa aflu daca acest lucru poate dauna in vreun fel in viitor celui angajat, in momentul schimbarii locului de munca. Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2010
lorre_ioana, utilizator
Cel mai recent răspuns: lorre_ioana , utilizator 19:44, 4 Martie 2010
In carnetul de munca se inscrie functia pe care o are trecuta in c.i.m. ...
Pe contractul de munca si respectiv in cartea de munca se trece functia/postul pe care lucreaza persoana, indiferent cate diplome are. Va dau un ex, daca dvs aveti diploma de medic, dar acceptati sa lucrati pe postul de muncitor necalificat, asta va fi trecut in cartea de munca.
Diplomele pot fi si ele completate la capitolul lor in cartea de munca.
1. In carnetul de munca se inregistreaza datele asa cum sunt trecute in contractul individual de munca (CIM).
2. Cand a semnat CIM nu a stiut ce semneaza? Inseamna ca a acceptat postul de muncitor necalificat.
3. Nu are cum sa-i dauneze in viitor. Nu e rusinos sa muncesti si sa castigi un ban cinstit.
Depinde de postul pe care l-ati ocupat si cu care ati fost de acord la angajare.In mod legal, nimeni nu poate fi obligat sa ocupe un post inferior pregatirii sale profesionale.Va dauna in sensul vechimii in specialitatea pentru care v-ati pregatit.




a


























































































































































































































































































































































































































































































































Persoana respectiva a lucrat ca vanzator la un patron iar acesta initial i- a trecut functia de lucrator comercial dupa care lucrand tot ca vanzator i-a trecut ca functie muncitor necalificat .Multumesc pentru ajutor

Alte discuții în legătură

Angajare persoana fara calificare ncris78 ncris78 Sunt PFA, cod caen 4779, si as dori sa imi angajez o persoana care sa se ocupe de magazinul de mobila second-hand. Pe ce post as putea angaja persoana ... (vezi toată discuția)
Stabilire nivel salar ametist ametist Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce ... (vezi toată discuția)
Act aditional schimbare functie b_kamelita b_kamelita Buna ddimineata!Am si eu o problema:in perioada 2002-2007, am fost angajata in functia de ospatara.in 2004 ni s-a spus ca suntem obligati sa facem un curs de ... (vezi toată discuția)