Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca este legal ca in cartea de munca sa apara trecut de catre angajator un angajat ca fiind muncitor necalificat cu toate ca exista o diploma care sa ateste absolvirea unor cursuri de lucrator comercial. As dori sa aflu daca acest lucru poate dauna in vreun fel in viitor celui angajat, in momentul schimbarii locului de munca. Va multumesc anticipat.
lorre_ioana, utilizator
In carnetul de munca se inscrie functia pe care o are trecuta in c.i.m. ...
Pe contractul de munca si respectiv in cartea de munca se trece functia/postul pe care lucreaza persoana, indiferent cate diplome are. Va dau un ex, daca dvs aveti diploma de medic, dar acceptati sa lucrati pe postul de muncitor necalificat, asta va fi trecut in cartea de munca.
Diplomele pot fi si ele completate la capitolul lor in cartea de munca.
1. In carnetul de munca se inregistreaza datele asa cum sunt trecute in contractul individual de munca (CIM).
2. Cand a semnat CIM nu a stiut ce semneaza? Inseamna ca a acceptat postul de muncitor necalificat.
3. Nu are cum sa-i dauneze in viitor. Nu e rusinos sa muncesti si sa castigi un ban cinstit.
Depinde de postul pe care l-ati ocupat si cu care ati fost de acord la angajare.In mod legal, nimeni nu poate fi obligat sa ocupe un post inferior pregatirii sale profesionale.Va dauna in sensul vechimii in specialitatea pentru care v-ati pregatit.

a

Persoana respectiva a lucrat ca vanzator la un patron iar acesta initial i- a trecut functia de lucrator comercial dupa care lucrand tot ca vanzator i-a trecut ca functie muncitor necalificat .Multumesc pentru ajutor