Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana fara calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana fara calificare

Sunt PFA, cod caen 4779, si as dori sa imi angajez o persoana care sa se ocupe de magazinul de mobila second-hand.
Pe ce post as putea angaja persoana respectiva, tinand cont de faptul ca are 8 clase absolvite si are doar o diploma de instalator?
Ma gandesc ca nu o pot angaja vanzator? Dar manipulant marfuri se poate? Ce cod Are aceasta functie?
ncris78, utilizator
da
1. Manipulant marfa - cod COR 933303

Vanzator - cod COR 522101

2. In principal, pentru vanzator se cere un curs de calificare sau studii medii.
Tinand cont de faptul ca are doar 8 clase, ma gandesc ca nici lucrator comercial nu il pot incadra, nu?
Problema e ca medicul de medicina muncii a scris pe fisa de aptitudine la profesie/functie: vanzator mobila.
E vreo problema daca eu il angajez muncitor necalificat de exemplu?
In general, functia mentionata in c.i.m. trebuie sa corespunda cu atributiile din fisa postului.
Nu este nicio problema daca il angajati ca si muncitor necalificat.