avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana fara calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana fara calificare

Sunt PFA, cod caen 4779, si as dori sa imi angajez o persoana care sa se ocupe de magazinul de mobila second-hand.
Pe ce post as putea angaja persoana respectiva, tinand cont de faptul ca are 8 clase absolvite si are doar o diploma de instalator?
Ma gandesc ca nu o pot angaja vanzator? Dar manipulant marfuri se poate? Ce cod Are aceasta functie?
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2014
ncris78, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 7 Ianuarie 2014
da
1. Manipulant marfa - cod COR 933303

Vanzator - cod COR 522101

2. In principal, pentru vanzator se cere un curs de calificare sau studii medii.
Tinand cont de faptul ca are doar 8 clase, ma gandesc ca nici lucrator comercial nu il pot incadra, nu?
Problema e ca medicul de medicina muncii a scris pe fisa de aptitudine la profesie/functie: vanzator mobila.
E vreo problema daca eu il angajez muncitor necalificat de exemplu?
In general, functia mentionata in c.i.m. trebuie sa corespunda cu atributiile din fisa postului.
Nu este nicio problema daca il angajati ca si muncitor necalificat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cu 8 clase scorus69 scorus69 Buna ziua Pot sa angajez o persoana in comert cu ridicata produse nealimentare pe post de vanzator dar are 8 clase fara nici o alta calificare?Daca nu se ... (vezi toată discuția)
De ce calificari am nevoie pentru a putea vinde intr-un magazin de piese auto noi? Eusebiu85 Eusebiu85 Buna ziua, 1. De ce calificari am nevoie pentru a putea vinde intr-un magazin de piese auto noi? 2. Imi puteti spune si codurile COR? Va multumesc din ... (vezi toată discuția)
Stabilire nivel salar ametist ametist Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce ... (vezi toată discuția)