Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu 8 clase
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu 8 clase

Buna ziua
Pot sa angajez o persoana in comert cu ridicata produse nealimentare pe post de vanzator dar are 8 clase fara nici o alta calificare?Daca nu se poate ,pe ce posturi se poate angaja ?Unde pot sa ma documentez cu privire la ce studii sau calificari sunt necesare la angajare.
Persoana sus mentionata a fost inainte angajata ca vanzator.cod cor 522101 este corect?
multumesc
Nu se poate angaja o persoana necalificata in functia de vanzator intrucat necesita calificare. Toate categoriile de muncitori calificati si necalificati sunt prevazuti in COR .