Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere

Am trait in concubinaj 4 ani, relatie din care a rezultat un copil. Copilul este recunoscut de tata. Din anul 2008 suntem separati, iar copilul este la mine in crestere si educare. Custodia nu a obtinut-o nimeni,procesul aflandu-se pe rol. Eu ma aflu cu copilul in Romania , iar tatal in Italia. Doresc sa aflu daca tatal trebuie sa plateasca pensie de intretinere si daca da cum pot proceda. Mentionez ca din 2008 nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului, procesul de custodie nu sa terminat si de aproape doi ani ma chinui singura. Va multumesc.
Daca in cadrul procesului de incredintare minor, nu aveti si un capat de cerere privind obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere, o puteti obtine si pe cale separata, insa aveti nevoie de adresa locului de munca al acestuia din Italia,insa in situatia in care acesta nu este angajat cu carte munca, veti putea solicita stabilirea unei pensii doar la venitul minim pe economie.