Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de proprietate al cetatenilor straini asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de proprietate al cetatenilor straini asupra terenurior agricole

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, unde sunt inregistrate tranzactiile cu terenuri agricole catre cetatenii straini?
Cine se tine evidenta acestor tranzactii in Romania? Exista vreo institutie a statului care detine vreo statistica pe acest subiect?

Stiu ca inca sunt restrictii in acest domeniu. Care este situatia actuala si ce baza juridica o reglementeaza?

Multumesc
cati cetateni UE cunoasteti ca proprietari in tara ( nu cu dubla cetatenie):tooth:
Si restrictia de 7 ani...ma refer doar la terenurile agricole.
Cetatean al unui stat membru sau nu/apatrid/ persoana juridica ...evidenta lor nu o detine nimeni la nivel central?#-o
Chiar nici un Minister nu se ocupa de subietul asta?
adica aveti pila la notar..X-(
act de la ct se face
si'apoi nulitatea care va pandeste chiar cu pila.................X-(X-(
Imi pare rau dar nu prea v-am inteles...
Ma interesa acest subiect in legatura cu un studiu pe subiect...
Aveti cumva alte idei care m-ar putea ajuta?