avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de proprietate al cetatenilor straini asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de proprietate al cetatenilor straini asupra terenurior agricole

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, unde sunt inregistrate tranzactiile cu terenuri agricole catre cetatenii straini?
Cine se tine evidenta acestor tranzactii in Romania? Exista vreo institutie a statului care detine vreo statistica pe acest subiect?

Stiu ca inca sunt restrictii in acest domeniu. Care este situatia actuala si ce baza juridica o reglementeaza?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ely11 , utilizator 12:18, 5 Martie 2010
cati cetateni UE cunoasteti ca proprietari in tara ( nu cu dubla cetatenie):tooth:
Si restrictia de 7 ani...ma refer doar la terenurile agricole.
Cetatean al unui stat membru sau nu/apatrid/ persoana juridica ...evidenta lor nu o detine nimeni la nivel central?#-o
Chiar nici un Minister nu se ocupa de subietul asta?
adica aveti pila la notar..X-(
act de la ct se face
si'apoi nulitatea care va pandeste chiar cu pila.................X-(X-(
Imi pare rau dar nu prea v-am inteles...
Ma interesa acest subiect in legatura cu un studiu pe subiect...
Aveti cumva alte idei care m-ar putea ajuta?

Alte discuții în legătură

Drept achizitie proprietate ,cetateni straini kpas2005 kpas2005 Cetatenii straini ,membrii ue ,au dreptul de a cumpara teren intravilan?dar agricol?multumesc (vezi toată discuția)
Terenuri Ramona1982 Ramona1982 o persoana fizica straina are dreptul sa cumpere terenuri pe teritoriul romaniei? stiu ca o persoana juridica are dreptul. daca are voie imi puteti spune ce ... (vezi toată discuția)
Cetatenii straini pot cumpara teren in romania? dragmar dragmar Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cetatenii straini pot achizitiona teren in Romania si in ce conditii. Multumesc. Cu stima, (vezi toată discuția)