avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie 2 locuri munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie 2 locuri munca

Buna, Am o nedumerire, poate ma puteti ajuta:
Am nascut in feb 2010. Am carte de munca si cim la o firma de mai multi ani (firma A). M-am angajat la inca o firma (firma B) din alt judet din iunie 2009 cu patru ore, tot cu CIM deci am 9 luni lucrate aici.
Cum mi se va calcula indemnizatia :
85% x (12 x venit firma A + 9 x venit firma B)/12 ??????
Sau exista alt mod de calcul??
Si inca o chestie cand depun dosarul pt indemnizatie il depun si pentru alocatia de stat? Adica in termen de 60 zile de la terminarea celor 42 zile din concediu sarcina si lauzie. Sau cel pt alocatie se depune separat si eventual mai repede?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: nikuteau , utilizator 18:37, 12 Martie 2010
1. 85% din media veniturilor (A+B) realizate pe ultimele 12 luni (art.1 alin. 1 OUG 148/2005) .
2. ) Nu cred ca este nevoie de dosar separat, indemnizatia se cumuleaza cu alocatia de stat pentru copii (art.4 alin.2 OUG 148/2005)
ok. dar eu la firma B nu am 12 luni lucrate. Se calculeaza la venitul realizat in ultimele 12 luni si venitul din cele 9 luni lucrate la firma B?
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2010
nikuteau, utilizator
La primaria Timisoara am primit o cerere pt alocatia de stat. De aceea eu intreb daca se fac dosare separate. Altfel de ce mi-a oferit d-na de la primarie cererea doar pt aloc de stat?
Indemnizatia si alocatia o primiti pe acelasi dosar.
Se calculeaza la venitul realizat in ultimele 12 luni si venitul din cele 9 luni lucrate la firma B?

Nu sunt sigur, normal ar trebui sa se adune veniturile si sa se fac media pe 12 luni.
Poate veti primi un raspuns mai exact de la un consultant care s-a confruntat cu asemenea situatii.
ok. Merci, astept parerea unui consultat ce s-a mai confruntat cu astfel de probleme.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pentru studente-a 42 zi dupa nastere se primeste Cocainaa Cocainaa Tot am cautat informatii privind indemnizatia pentru cresterea copilului la studente,dar nu am gasit ceva care sa ma lamureasca.Eu am nascut pe 13 octombrie ... (vezi toată discuția)
Concediu medical sarcina/prenatal/postnatal ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna seara. Am urmatoarea situatie a unei salariate: a nascut prematur in luna decembrie 2009 (aprox 7,5 luni). Cum o trec in statul de plata, daca are ... (vezi toată discuția)
Somaj si concediu crestere copil pana la 2 ani bioanad bioanad Buna ziua! Ma aflu in saptamana 33 de sarcina, termenul aproximativ pentru nastere fiind 12 septembrie 2010. Am o vechime in munca de 3 ani iar momentan sotul ... (vezi toată discuția)