Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie 2 locuri munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie 2 locuri munca

Buna, Am o nedumerire, poate ma puteti ajuta:
Am nascut in feb 2010. Am carte de munca si cim la o firma de mai multi ani (firma A). M-am angajat la inca o firma (firma B) din alt judet din iunie 2009 cu patru ore, tot cu CIM deci am 9 luni lucrate aici.
Cum mi se va calcula indemnizatia :
85% x (12 x venit firma A + 9 x venit firma B)/12 ??????
Sau exista alt mod de calcul??
Si inca o chestie cand depun dosarul pt indemnizatie il depun si pentru alocatia de stat? Adica in termen de 60 zile de la terminarea celor 42 zile din concediu sarcina si lauzie. Sau cel pt alocatie se depune separat si eventual mai repede?
Va multumesc anticipat.
1. 85% din media veniturilor (A+B) realizate pe ultimele 12 luni (art.1 alin. 1 OUG 148/2005) .
2. ) Nu cred ca este nevoie de dosar separat, indemnizatia se cumuleaza cu alocatia de stat pentru copii (art.4 alin.2 OUG 148/2005)
ok. dar eu la firma B nu am 12 luni lucrate. Se calculeaza la venitul realizat in ultimele 12 luni si venitul din cele 9 luni lucrate la firma B?
nikuteau, utilizator
La primaria Timisoara am primit o cerere pt alocatia de stat. De aceea eu intreb daca se fac dosare separate. Altfel de ce mi-a oferit d-na de la primarie cererea doar pt aloc de stat?
Indemnizatia si alocatia o primiti pe acelasi dosar.
Se calculeaza la venitul realizat in ultimele 12 luni si venitul din cele 9 luni lucrate la firma B?

Nu sunt sigur, normal ar trebui sa se adune veniturile si sa se fac media pe 12 luni.
Poate veti primi un raspuns mai exact de la un consultant care s-a confruntat cu asemenea situatii.
ok. Merci, astept parerea unui consultat ce s-a mai confruntat cu astfel de probleme.