Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori

care sunt actele necesare intocmirii dosarului de divort cu minori?in urma casatoriei au rezultat doi copii.casa in care noi locuim apartine mamei mele,si as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate ca sotul meu sa paraseasca,la cerere acest loc inaintea pronuntarii divortului?si o ultima intrebare:care sunt conditiile de primire a minorilor de catre unul din parinti,si care sunt sansele mele ca mama in vederea obtinerii custodiei acestora.in incheierea actului de divort este necesara prezenta martorilor?mentionez ca sotul meu nu prea isi indeplineste atributiile de tata,fiind plecat de dimineata pana seara si ma agreseaza uneori verbal si fizic in prezenta minorilor.
cristinasinziana, utilizator
cererea de divort
certificatul de casatorie in original
certificatele de nastere ale copiilor in copie xerox
taxa de timbru
timbru judiciar de 30 bani
da.. trebuie martori pe situatia de fapt referitoaare la relatia dintre dvs si sot
ca mama aveti prima sansa la copii..
pentru ca sotul sa paraseasca domiciliul comun, cel mai simplu e sa schimbati yala..mai moral (legale fiind amandoua) decat atat ar fi prin hotarare judecatoreasca de evacuare introdusa de mama dvs
1.actiune de divort
2.certificat de casatorie in original
3.copii de pe certificate de nastere minori
4.adeverinta de venituri
5.chitanta taxe

In cadrul actiunii de divort problema incredintarii minorilor se discuta in capatul de cerere privind incredintarea minorilor.
Acest capat de cerere se dovedeste cu probatorii cu acte,interogatoriu,martori si ancheta sociala,cu privire la conditiile de crestere si educare oferite de fiecare parinte,efectuata de autoritatea tutelara a primariei unde sunteti arondata teritorial,eventual audierea minorului /minorilor care au implinit 10 ani la Camera de consiliu de catre magistrati,cu privire la parintele caruia ar dori sa ii fie incredintati.
Se poate introduce,cu caracter de urgenta si vremelnicie(pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort) si cerere de ordonanta presedintiala pentru incredintarea minorilor,,care trebuieste dovedita cam cu aceleasi probe.
Sansele de obtinere a custodiei minorilor depind de concludenta ansamblului probatoriilor despre care am vorbit mai sus analizat de instanta.