Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vreau impozit forfetar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vreau impozit forfetar

Sunt stundent si sunt PFA de vreo 6 luni si sunt in sistem real. Intrebarea mea: cum pot sa schimb pe norma de venit? Care sunt conditiile?
Accesaţi linkul următor. Aici puteţi găsi exact normele de venit valabile pentru localitatea Dvs., şi dacă vă regăsiţi activitatea, atunci puteţi opta pentru această formă de impozitare.
[ link extern ]
klaremete, utilizator
Daca ati optat pentru impunerea veniturilor in sistem real, trebuie sa mentineti acest sitem pe o perioada de doi ani fiscali, doar apoi puteti opta pentru norma de venit prin depunerea unei adrese la organul fiscal comeptent pana in data de 31 ianuarie (dupa incheierea celor 2 ani fiscali).
art. 51 alin 2 din Codul fiscal: "Opţiunea de a determina venitul net pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă este obligatorie pentru contribuabil pe o perioadă de 2 ani fiscali consecutivi şi se consideră reînnoită pentru o nouă perioadă dacă nu se depune o cerere de renunţare de către contribuabil."