Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau mostenire?

In cazul unei prorietati cu valoare mare cum este financiar mai avantajos sa fie predata copiilor, prin donatie in timpul vietii parintilor sau mostenire dupa moarte? NU exista nici o grija referitor la potentiali mostenitori. Vrem sa stim care varianta este mai ieftina.
Buna,

O varianta simpla si fara griji ar fi sa se faca un testament legalizat la notar,care nu are o valoare financiara mare ca si investitie de catre dumneavoastra.Cei care mostenesc se asigura ca vor fi detinatorii proprietatii,iar dumneavostra va asigurati ca faceti impartirea "bunului" fiecaruia la care doriti sa obtina ceva.Ganditiva ca dupa moartea proprietarului toata lumea "pofteste".
Este doar o varianta!!!

Cea mai ieftina varianta este mostenirea, fiinsd vorba de mostenitori legali nu vor exista, daca se inteleg costuri mari cu privire la iesirea din indiviziune
Cel mai ieftin e ...sa nu faceti nimic.