Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul cui?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul cui?

Am si eu o dilema. Sunt casatorita legal cu un barbat de care in fapt sunt despartita din august 2009. Nu aveam copii impreuna asa ca am adoptat o fetita si am amanat divortul ca sa terminam cu procesul de adoptie. Marti s-a finalizat adoptia, si acum astept sa-mi vina hot. acasa ca sa ii pot schimba certificatul copilului.
Tot marti am aflat ca sunt insarcinata, eu fiind in prezent implicata intr-o relatie stabila si foarte frumoasa cu un alt barbat.
In noiembrie se va naste acest copil pe care bineinteles ca partenerul meu doreste sa-l recunoasca si ma intreb daca faptul ca si la acea data voi fi tot casatorita nu va fi o problema.
De asemenea as dori sa stiu daca nu cumva fostul sot imi poate crea probleme la divort legandu-se de acest copil care urmeaza sa vina pe lume.

Actiunea de tagada de paternitate va fi introdusa de catre dumneavoastra sau de catre sot , in termen de 3 ani de la nasterea copilului.
Ulterior, poate opera si recunoastere de catre tatal biolog, pana la clarificarea acestor relatii , copilul se prezuma a fi al sotului dumneavoastra, intrucat e nascut in aceasta casatorie, chiar daca a existat aceasta separatie in fapt.
crisis81 a scris:

Sa inteleg ca daca eu nu divortez pana in noiembrie, iubitul meu nu-si va putea recunoaste copilul? Nu exista nici o alta posiblitate?

Mai rau... :sorry:
Chiar daca dvs. divortati pana la nasterea copilului, tot actualul sot va fi tatal copilului (dupa lege) intrucat copilul este CONCEPUT in timpul acestei casatorii.

Singura posibilitate de a ..."sari peste" tagada de paternitate (exprimarea mea e total anapoda d.p.d.v. juridic) ar fi asta: sa divortati SI sa va casatoriti cu actualul iubit (tatal biologic) pana la nasterea copilului.

Iata de ce!
Codul familiei zice asa
Art. 53. - Copilul născut în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
Copilul născut după desfacerea, ....căsătoriei are ca tată pe fostul soţ al mamei, dacă a fost conceput în timpul căsătoriei şi naşterea a avut loc înainte ca mama să fi intrat într-o nouă căsătorie.

Daca nu e posibila varianta divort + casatoria 2, atunci va ramane sa promovati actiunea de tagada de paternitate. Dupa admiterea acestei actiuni se va putea da efect recunoasterii pe care ar face-o tatal biologic.
Doamne e groaznic ce-mi spuneti:sorry:. Nu pot sa cred cat de incurcate pot fi itzele. Stiu ca nu era momentul sa fac un copil acum, dar daca Dumnezeu mi l-a dat nu am cum sa-l refuz mai ales ca eu stiam sigur ca nu am cum sa fac copii (am trei inseminari si trei fertilizari in vitro) deci este o minune acest copilas.
Pe de alta parte pana acum nu am putut divorta pentru ca abia pe 2 Martie s-a solutionat adoptia fetitei mele de 10 luni si pentru ea trebuia sa ramanem casatoriti.
Imi doresc acest copil dar nu-mi doresc sa ma casatoresc. Cel putin nu acum. Eu ma descurc financiar si m-as descurca si cu doi copilasi ca sunt ai mei. Nu am luat niciodata nimic de la fostul sot (decat o singura cutie de lapte:D). L-am rugat chiar si azi sa introduca divortul cat mai repede ca sa terminam o data, dar se pare ca va trebui sa astept sa vina acasa hotararea judecatoreasca de la adoptie si sa devina definitiva si abia apoi se poate introduce divortul.#-o
crisis81, utilizator
Pai atunci ...priviti partea plina a paharului.

Nu mai sunteti presata de timp.

Nu conteaza cand se va pronunta divortul.
Nu conteaza cand si daca va mai casatoriti.

Dar la un moment dat va trebui sa introduceti o actiune in tagada de paternitate.
Aveti o gramada de timp pentru asta - 3 ani de la nasterea copilului.