Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre martori.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre martori.

Daca o persoana este parte vatamata intr-un dosar depune plingere impotriva altei persoane si nu nominalizeaza decat 3 martori si se fac toate demersurile de incheiere a dosarului in faza politie mai poate acesta in timpul in care dosarul se afla la parchet sa mai aduca si alti martori?Daca nu au fost trecuti in acte si se cere ulterior de catre partea vatamata audiere altor martori se poate ca parchetul sa aprobe aceasta cerere?Ma gindesc ca normal ar fi trebuit audiati de catre postul de politie pina la incheiere dosarului?
Puteti sa solicitati audierea si a altor martori, pe care initial ati omis sa-i nominalizati in plangerea depusa la politie sau parchet, insa numai organul de urmarire sau instantade judecata apreciaza daca se impune audierea lor, in functie de mai multe criterii.
Dar in mod sigur, atunci cand o proba este utila, pertinenta si concludenta cauzei, va fi admisa si administrata de organul judiciar.
martorii pot fi nominalizati chiar si in faza de judecata important este sa se solutioneze corect dosarul
Probe,documente si martori puteti preciza inclusiv in instanta
Primordial este interesul dvs ca din faza de cercetare ,probele sa conduca la concluzie favorabila dvs
doberv a scris:

martorii pot fi nominalizati chiar si in faza de judecata important este sa se solutioneze corect dosarul

Nu se prea ajunge intr-un astfel de caz,fara martori, in faza de judecata.
Indicati in cadrul cercetarii penale desfasurate la Parchet,martorii pe care intelegeti sa ii audiati in dovedirea starii de fapt ,invederate in plangerea penala pe care ati formulat-o.
pai si daca in momentul savarsirii infractiunii nu cunostea identitatea tuturor martorilor si ulterior dupa ce ajunge dosarul in instanta o afla ,desigur ca ii poate propune ca martori