avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... daca am absolvit "administratie publica" ma pot angaja ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

daca am absolvit "administratie publica" ma pot angaja consilier juridic?

Daca ma poate ajuta cineva cu cunostiinte in domeniu.M-ar interesa daca am absolvit Facultatea de Administratie Publica din cadrul facultatii de Drept Simion Barnutiu -Sibiu ma pot angaja la o societate privata pe postul de consilier juridic sau jurist ?
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 11:50, 18 Decembrie 2006
Eu credeam ca s-a renunta de mult la tampeniile alea cu adm. publ. in cadrul facultatii de drept.

pe diploma ta scrie : stiinte juridice ?

Practic, legea consilierilor juridici nu prea face diferenta cand vine vorba de absolventii facultatii de drept. Ea spune asa:
Art. 8. - Poate fi consilier juridic acela care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) este cetăţean român şi are domiciliul în România;
b) are exerciţiul drepturilor civile şi politice;
c) este licenţiat al unei facultăţi de drept;
d) este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei; această condiţie se dovedeşte cu certificat medical eliberat în condiţiile legii;
e) nu se află în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute de prezenta lege.
Tampenia cea mai mare este ca deja sunt incadrata la o societate pe postul de "consilier juridic " si cred ca nu sunt singurul caz de acest fel .Una zice legea alta se face in fapt . Ce zici ?
In mod normal ar trebui sa nu te poti incadra, conf. legislatiei actuale , decat in administratie publica.
ar cum in Romania nimic nu e normal, poti fi orice.
E drept ca intr-o societate civilizata si fara drepturi de casta ai fi putut fi un foarte bun avocat in drept administartiv.
Dar deocamdata conform cumetrelilor din Romania nu ai nici o sansa:((

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere in avocatura horeabortan horeabortan Stimati colegi, Va supun atentiei o speta si va rog sa imi mentionati opinia voastra. Sunt absolvent al Facultatii de Drept Simion Barnutiu Sibiu, ... (vezi toată discuția)
Vechime in profesii juridice, inainte de a obtine licenta? COSTACHE AURORA COSTACHE AURORA Doresc sa supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: sunt angajata de mai bine de un an de zile ca si consilier juridic angajata cu contract de munca in ... (vezi toată discuția)
Legislatie angajare cj iulianapaduret iulianapaduret Buna ziua. O persoana care a terminat facultatea de Comunicare si Relatii Publice si master in Drept si Administratie Publica Europeana,in cadrul Universitatii ... (vezi toată discuția)