Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... demiterea presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

demiterea presedintelui

In urma sedintei adunarii generale a asociatiei de proprietari sa demis din functie presedintele - legal , acesta refuzand dintr-un motiv nesemnificativ sa predea stampila cum procedam s-o recuperam .
Mergeti cu cerificatul CIF la magazinul de stampile, faceti o noua stampila cu o alta configuratie, cand aveti noua stampila comitetul executiv se intruneste intr-o scurta sedinta, face un PV prin care se declara anulata vechea stampila, avand drept cauza refuzul vechiului presedinte demis sa predea vechea stampila si se declara valabila noua stampila, data de la care incepe valabilitatea ei si se si imprima amprenta ei pe acel proces verbal.
Ar fi bine ca o copie a acesteia sa se plastifieze pentru a se putea umbla cu acest PV mai usor fara sa se deterioreze (la caz de nevoie daca ar trebui dovedit ca vechea stampila nu era valabila si ca de la o anumita data e in folosinta noua stampila care arata ca in PV).
Cheltuiala cu noua stampila i se pune in sarcina de plata a presedintelui. Aceasta are la baza tocmai PV al comitetului in care s-a decis cumpararea unei noi stampile.
ynocentta a scris:

Distinsa cenzora a sectiunii,nu va mai angajati in discutii ,fara a stapinii baza legala
Apropos,care este dispozitia in vigoare care prevede plastifiatul?

Eu nu pot sa inteleg care este logica acestor interventii!?
Ati citat tot ce a scris @elga. De ce, ca doar se vede, e pe aceeasi pagina!?
Apoi va adresati cu "Distinsa..." si-o luati la criticat si daca ar permite forumul, cu siguranta, ati trece la injuraturi.
Apoi solicitati o baza legala pentu a plastifia o hartie, un document. Plastifierea este o operatie care nu schimba valabilitatea actului si sunt multe documente care se plastifiaza "din fabrica" sau ulterior. Se pot plastifia sau pastra in folie de plastic C.I. , permisele, legitimatiile....
Poate confundati plastifierea cu o operatiune ilegala ca drogarea sau inarmarea nucleara#-o
@Viorela Nita
Mai este o posibilitate mai putin costisitoare si poate mai "soft".
Luati legatura cu politistul de proximitate sa va asiste cand cereti stampila presedintelui. Astfel s-ar putea, sub presiunea organului de ordine, sa cedeze.