Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto Radiat la cerere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto Radiat la cerere

Buna seara tuturor.
As avea si eu niste neclaritati,pt ca am tot auzit variante si variante despre aceasta discutie..
deci problema mea ar fi urmatoarea..
As putea sa Reinmatriculez o masina recent radiata(mai exact sapt trecuta)???
Omul a radiato pt ca nu mai voia sa plateasca taxe dupa ea,a predat tot,numere acte,tot..
acuma ce vreau eu sa va intreb..cam cat dureaza oare radierea asta din momentul in care s-au depus actele?(sapt trecuta au fost depuse). se poate sa fie radiata deja? prop. actual nu stie nici el exact daca sa radiat inca..
dar totusi daca e radiata,as putea sa o reinmatriculez??
De ce acte as avea nevoie?? si eventual niste pasi de urmat..
sau ceva taxe am inteles ca se platesc..
Sper sa ma puteti ajuta cumva.
Va multumesc mult ! :">
p.s. va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie. sunt nou pe aici si nu stiu exact:)
Pentru radiere sunt necesare la administratia fiscala ,copie dupa
-act instrainare factura/contract vanzare
-certificat atestare fiscala eliberata in vederea intocmirii actului de transfer drept de proprietate asupra autoturism
- acte identitate CI/BI
In urma depunerii documentelor mentionate,autoritatea fiscala elibereaza dovada
Pentru inmatriculare auto radiat ,trebuiesc parcurse etapele ,IGP-SPR ,RAR
autoritatea fiscala