avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu sunt lasat sa revin in imobilul la care sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu sunt lasat sa revin in imobilul la care sunt copropietar

Buna ziua!
Am si eu o situatie si doresc lamuriri, este vorba ca sunt in proces cu fosta mea sotie, proces de partaj, eu doresc sa revin in locuinta pana la solutionarea definitiva a procesului, sotia mea nu e deacord ca eu sa ma mut in casa, in plus, acolo locuieste de la pronuntarea divortului si mama ei, aceasta a refuzat sa-mi permita accesul in apartament, intrebarea mea este urmatoarea: nu este un abuz bin partea lor? am dreptul sa locuiesc in imobil? pot depune o plangere penala?
Cel mai recent răspuns: ContSters133948 , utilizator 16:02, 8 Martie 2010
buna ziua.
imobilul este bun comun al sotilor sau este proprietatea personala a sotiei , de dinaintea casatoriei ??
daca este bun comun al sotilor puteti cere reintegrarea in locuinta , pe calea ordonantei presedintiale.
insa daca imobilul in speta este proprietatea sotiei nu o puteti obliga sa va reprimeasca in spatiu .
Nu, imobilul este bun comun, cumparat cu credit bancar in perioada casniciei
in acest caz, urmati sfatul primit . solicitati reintegrarea in locuinta, pe calea ordonantei presedintiale . sotia nu are dreptul sa va interzica accesul in locuinta comuna . cu atat mai putin soacra X-(
Multumesc! totusi ce inseamna reintegrarea in locuinta? unde se solicita asa ceva?
Mai era o intrebare, e un abuz faptul ca nu-mi este permisa mutarea in imobil?
Pot face o plangere penala?
pe penal nu cred ca o sa rezolvati ceva .
indicat ar fi sa solicitati reintegrarea in spatiul comun , in baza art. 581 C. proc.civ.
reclamantul poate solicita ca cererea sa se judece fara citarea paratului, in aceeasi zi in care prezinta cererea la instanta , iar executarea hotararii sa se faca fara trecerea vreunui termen si fara somatie .
cererea se depune in dublu exemplar si este de competenta judecatoriei in a carei raza teritoriala domiciliaza sotul parat si este scutita de taxa de timbru .

reintegrarea in locuinta = reprimirea sotului alungat in imobilul ce a constituit domiciliul comun al sotilor .

Alte discuții în legătură

Taxa judiciara si taxa de timbru cris_deo cris_deo buna seara. vreau sa deschid actiune pt restituire de bunuri personale ce mi-au fost retinute de sotie deoarece eu nu mai locuiesc cu ea fiind in proces de ... (vezi toată discuția)
Reintegrare in spatiu anabanana anabanana Am divortat de sotul meu in Noiembrie 2010, eu fiind gonita cu fiica mea de acasa de catre sot din Aprilie 2010. Am introdus actiunea de reintegrare in spatiu ... (vezi toată discuția)
Dat afara de la domiciliu Monica Vlad Monica Vlad acum doua zile am fost agresata fizic de catre sotul meu, iar aseara am fost data afara din casa cu cei trei copii fara nici un act de identitate, fara abslout ... (vezi toată discuția)