Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... timbrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

timbrare

Buna ziua
In cazul unei actiuni in rezolutiunea unei promisiuni bilaterale de v-c , reclamantul fiind pomitentul vinzator, taxa de timbru se achita la valoarea promisiunii sau a sumei incasate ca avans?
la valoarea promisiunii
Chiar daca nu se cere in instanta ca promitentul cumparator sa-i indeplineasca obligatia ci doar rezolutiunea contractului?
atunci mergeti pe actiune in constatare si platiti putin
Problema este ca aceasta promisiune a fost notata in cf si am interdictie de instrainare. Promitentul cumparator nu mai doreste sa cumpere , l-am notificat dar nu s-a prezentat la notar sa rezolvam problema pe cale amiabila. Merge o simpla actiune in constatare?
trebuie vazute actele de un avocat.. oricum daca vreti sa castigati va trebuie un avocat care sa faca tot ce este nevoie in interesul dvs, inclusiv in problema cartii funciare.. cu stima, avocatPetre