Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatii de insotitor/indemnizatii de crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatii de insotitor/indemnizatii de crestere copil cu handicap accentuat

copilul cu handicap accentuat[pina la 7 ani] pe linga indemnizatia de crestere are dreptul si la o indemnizatie de insotitor? luate de mama respectiv tata?
timofte silvia, utilizator
L nr 448 din 6 decembrie 2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap republicata MonitoruL Oficial al Romaniei Partea I nr 1 din 03 ianuarie 2008 ,art 1Persoana care are in ingrijire,supraveghere si intretinere un copil cu handicap beneficiaza ,dupa caz de urmatoarele drepturi:
a) conediu si indemnizatie pentru cresterea copilului cu handiocap sau,dupa caz,stimulent lunar,pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani in conditiile de acordare prevazute de ordonanta de urgenta a guvernului nr 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.,cu modificarile si completarile ulterioare prin Legea nr 7/2007
b) concediu si o indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap in cuantum de 450 lei,pentrtu copilul cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani
c)program de lucru redus la 4 ore pentru parintele care are in ingrijire copilul cu handicap grav sau accentuat,pana la implinirea de catre acesta a varstei de 18 ani
d)concedii medicale,acordate in conditiile legii,pentru ingrijirea copilului cu handicap care necesita internare,tratament ambulatoriu sau la domiciliu pentru afectiuni intercurente,precum si pentru recuperare/reabilitatre,pana la implinirea de catre copil a varstei de 18 ani