avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare din somaj

Buna ziua,
Doresc sa angajaze o persoana care se afla acum in somaj.Am urmatoarele intrebari?
- Exista o suma limita de scutire a taxelor sau nu coneteaza ( de ex.un salar de 3000 este scutit?)
- Daca in perioada de 12 luni ramane insarcinata ce se intampla ?
- Daca in perioada de 12 luni angajatul doreste sa demisioneze trebuie sa platesc contravaloarea taxelor pentru cele 6 luni.

Va multumesc,
cu stima
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 07:13, 11 Martie 2010
facilitatile pentru incadrarea unei persoane aflata in somaj le aflati cel mai bine si mai sigur de la AJOFM. daca, insa, persoana angajata isi da demisia in perioada de un an de la data angajarii nu este vina dv. in cel mai rau caz urmeaza sa fie angajata alta persoana in aceleasi conditii.
Interventie moderator

Intrucat v-ati sters mesajele din alte doua forumuri dupa ce ati primit raspunsuri, voi inchide acest topic.

Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare din somaj ContSters126873 ContSters126873 daca o persoana este in somaj si gaseste un loc de munca la o societate ce avantaje are ? dar angajatorul? (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt persoana cu handicap incadrat - accentuat si ... Camelia 76 Camelia 76 buna ziua, sunt persoana cu handicap incadrat - accentuat si m ar interesa daca m as angaja intr o firma de constructii(binenteles pe un post a carui munca sa ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la prenatal si postnatal ? elig elig Buna ziua! As vrea sa va intreb daca am dreptul la prenatal si postnatal platite de angajator in cazul in care in ultimii 2 ani am fost in concediu crestere ... (vezi toată discuția)