Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare din somaj

Buna ziua,
Doresc sa angajaze o persoana care se afla acum in somaj.Am urmatoarele intrebari?
- Exista o suma limita de scutire a taxelor sau nu coneteaza ( de ex.un salar de 3000 este scutit?)
- Daca in perioada de 12 luni ramane insarcinata ce se intampla ?
- Daca in perioada de 12 luni angajatul doreste sa demisioneze trebuie sa platesc contravaloarea taxelor pentru cele 6 luni.

Va multumesc,
cu stima
facilitatile pentru incadrarea unei persoane aflata in somaj le aflati cel mai bine si mai sigur de la AJOFM. daca, insa, persoana angajata isi da demisia in perioada de un an de la data angajarii nu este vina dv. in cel mai rau caz urmeaza sa fie angajata alta persoana in aceleasi conditii.
Interventie moderator

Intrucat v-ati sters mesajele din alte doua forumuri dupa ce ati primit raspunsuri, voi inchide acest topic.

Gabriela Pintea