avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comunicare minuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comunicare minuta

Daca am facut cerere de eliberare a minutei si am obtinut-o din acel moment in curge termenul de recurs sau de la comunicarea efectiva a hotararii?
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 22:19, 10 Martie 2010
ce fel de hotarare ?
hotarare judecatoreasca
roxanav a scris:

hotarare judecatoreasca

:rofl:
Ma refeream la ce fel de hotarare judecatoreasca va referiti pentru ca in dreptul civil regulile sunt diferite fata de penal.
civila
termenul curge de la comunicarea hotararii --motivata. Minuta nu este comunicare.

Alte discuții în legătură

Minuta in civil - curge termen pentru calea de atac sau nu? laviniacamelia laviniacamelia Buna ziua, dragi colegi! Asa cum arata si titlul, am o dilema privitoare la valoarea pe care o are semnarea de primire pentru minuta hotararii in civil, ... (vezi toată discuția)
Copie minuta dispozitiv camyi camyi Este adevarat ca in cazul in care solicit eliberarea copiei minutei dispozitivului unei decizii civile, termenul de apel sau recurs curge de la comunicarea ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare katalyn katalyn buna seara! am si eu un proces care s-a judecat si in recurs, deci am o hotarare definitiva si irevocabila. pana cand pot face o contestatie in anulare (am ... (vezi toată discuția)