Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copie minuta dispozitiv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copie minuta dispozitiv

Este adevarat ca in cazul in care solicit eliberarea copiei minutei dispozitivului unei decizii civile, termenul de apel sau recurs curge de la comunicarea acesteia?
da
Nu, termenul caii de atac curge de la data comunicarii hotararii la domiciliul partilor.
Nu, termenul de apel / recurs curge de la comunicarea intregii hotarari, nu a unei parti din ea, deoarece hotararea cuprinde si motivarea, parte care este avuta in vedere in cazul utilizarii unei cai de atac.
discutia este putin interpretabila.
astfel, urmare a intrarii in posesie a unei copii dupa minuta dispozitivului, termenul pentru apel sau recurs incepe sa curga, deoarece cunoasteti(a-ti luat la cunostinta) de continutul dipozitivului.in acest caz, se aplica prezumtia de cunoastere a hotararii, fiind un caz special, care deroga de la normele uzuale.
in schimb, termenul de depunere a motivelor de apel sau recurs vor fi socotite doar de la data comunicarii intregii sentinte.