Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen apel

Buna ziua, termenul pentru a declara apel curge si de la ridicarea unei copii dupa minuta?(in civil)
A mai fost discutata problema, un avocat zice ca da, altul ca nu. Cum este?

www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_184338/copie-minuta-dispozitiv.html#axzz2Sb5IoOva
evileveil, utilizator
Termenul de apel curge de la comunicarea hotararii, daca o parte face apel inainte de comunicarea hotararii, aceasta se socoteste comunicata la data depunerii cererii de apel.
Sa inteleg ca aceasta explicatie nu sta in picioare:
"urmare a intrarii in posesie a unei copii dupa minuta dispozitivului, termenul pentru apel sau recurs incepe sa curga, deoarece cunoasteti(a-ti luat la cunostinta) de continutul dipozitivului.in acest caz, se aplica prezumtia de cunoastere a hotararii, fiind un caz special, care deroga de la normele uzuale.
in schimb, termenul de depunere a motivelor de apel sau recurs vor fi socotite doar de la data comunicarii intregii sentinte. "

Multumesc pentru raspuns.
Nu, explicatia sta in picioare.
Cererea de apel o faceti de la data la care ati luat cunostinta de dispozitivul hotararii, (anterior comunicarii hotararii)urmand ca motivarea apelului sa o faceti in termenul de apel, dar care incepe sa curga de la comunicarea hotararii.
Daca am luat copie dupa minuta, acum 20 de zile, si termenul pentru apel este de 15 zile(hotararea nu a ajuns acasa, cu posta), inseamna ca apelul meu nu va mai fi in termen???
evileveil, utilizator
termenul de apel este de 30 zile (un conditiile NCpr civ, daca sunt aplicabile situatiei de speta) de la comunicarea hotarari isi in cazul in care apelul se face inainte de comunicare, aceasta se socoteste comunicata la data depunerii cererii de apel