Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda pentru radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda pentru radar

in data de 08.03.2010 ma deplasam cu autoturismul pe dn1 spre Cluj in localitatea Valcele am fost tras pe dreapta. A a venit agentul s-o prezentet mi-o adus la cunostinta ca am depasit limita de viteza legala cu 25 km/h fapt ce aduce sanctionarea cu 3 puncte si 240 lei amenda. Dupa ce se intoarce la masina unde colegul acestuia imi scrie PV am observat in oglinda retrovizoara agentul care m-o oprit pe mine sare din masina pentru a opri o alta masina dar spre surprinderea mea cand masina se apropie de agent acesta ii face semn sa isi continue drumul. fapt ce m-o inervat si am refuzat sa semnez PV. intrebarea mea este pot obtine anularea PV de constatare pe motiv ca nu a oprit toate masinile ce depaseau viteza maxima admisa?
Exclusa varianta propusa de dvs. , nu aveti nicio acoperire ..... si deci nicio sansa pt acest motiv . Puteti insa sa contestati in instanta provesul-verbal de contraventie intocmit pt. vicii de forma (in eventualitatea ca exista) , altfel.... platiti amenda . Si.... circulati regulamentar .... :stunned:
Motivatia dvs nu constutuie baza legala care sa conduca la contestarea PV
Este o veche hiba a noastra,aceea de a ne uita la "capra vecinului".
Din punct de vedere legal,motivul invocat de dvs,fara suparare,nu este un motiv legal,ci unul pueril
va pot trimite o copie a procesului verbal si sa imi comunicati daca se poate obtine anularea acestuia sau daca acesta este considerat nul pe motiv ca.....
trimiteti copia p-vb. pe privat .