Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... imobil firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

imobil firma in insolventa

Buna ziua.
As dori sa iau un credit prin programul "Prima Casa" pentru achizitionarea unui imobil nou de la o firma aflata in insolventa (reorganizare).
Credeti ca ar putea fi probleme cu acordarea creditului pe motiv ca firma este in insolventa?
Va multumesc.
nu cred, creditul se acorda persoanei care il solicita... firmelor aflate in insolventa ... niciodata.
Buna seara.
Avand in vedere ca in aceasta situatie dvs.aveti de dat bani firmei in insolventa si nu de primit bani de la aceasta, probleme nu ar fi .Ar fi fost mai riscant daca ati fi avut de primit bani de la firma in insolventa,platile fiind problema firmelor in insolventa.
Aveti totusi grija la intocmirea şi respectarea de către vanzator a contractului sau precontractului de vanzare cumparare,cu privire la riscurile previzibile,avand in vedere situatia de insolventa a firmei.
Cu stima.
Marius Bote, Practician in insolventa