Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatia de Mediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatia de Mediu

Lucrez la o societate de constructii din Brasov ( s-a schimbat CAEN-ul societatiii de la 2811 la 2511 ) si am observat ca autorizatia de mediu a fost eliberata la data de 04.07.2003 fiind valabila 5 ani si a expitat in data de 04.07.2008. Am inteles ca s-a dat o noua lege prin care valabilitatea autorizatiei de mediu s-a prelungit de la 5 ani la 10 ani. :slap:Este valabila si in cazul nostru? Ce este de facut in acest caz ? Care sunt pasii si actele necesare pentru obtinerea unei noi autorizatii de mediu sau prelungirea celei existente ? Avand in vedere ca am functionat din 04.07.2008 fara autorizatie de mediu pana in prezent, putem evita o posibila amenda ?
Iata cateva extrase din OUG nr.195/2005 privind protectia mediului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.265/2006 cu modificarile si completarile ulterioare, care va pot clarifica:
Art. 12. - (1) Desfăşurarea activităţilor existente precum şi începerea activităţilor noi cu posibil impact semnificativ asupra mediului se realizează numai în baza autorizaţiei/autorizaţiei integrate de mediu.
(2) Procedura de emitere a autorizaţiei de mediu şi lista activităţilor supuse acestei proceduri sunt stabilite prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale pentru protecţia mediului.
(3) Pentru obţinerea autorizaţiei de mediu, activităţile existente, care nu sunt conforme cu normele şi reglementările de mediu în vigoare, sunt supuse bilanţului de mediu, la decizia autorităţii competente pentru protecţia mediului.
(4) Procedura de realizare a bilanţului de mediu este stabilită prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale pentru protecţia mediului.
(5) Autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte cu titularul activităţii programul pentru conformare, pe baza concluziilor şi recomandărilor bilanţului de mediu.
(6) Este obligatorie îndeplinirea măsurilor cuprinse în programul pentru conformare la termenele stabilite.
(7) Activităţile desfăşurate de structurile componente ale sistemului de apărare, ordine publică şi securitate naţională sunt exceptate de la obţinerea autorizaţiei de mediu.
Si respectiv,
Art. 16. - (1) Avizul de mediu şi acordul de mediu îşi păstrează valabilitatea pe toată perioada punerii în aplicare a planului sau programului, respectiv proiectului.
(2) Autorizaţia de mediu şi autorizaţia integrată de mediu sunt valabile 10 ani.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), autorizaţiile de mediu emise cu program pentru conformare sunt valabile pe toată perioada derulării programului, dar nu mai mult de 60 de zile de la data scadentă de realizare a ultimei măsuri din programul respectiv.
(4) În cazul în care intervin elemente noi, necunoscute la data emiterii actelor de reglementare, sau se modifică condiţiile care au stat la baza emiterii lor, autoritatea competentă decide, după caz, pe baza notificării titularului, prevăzută la art. 15 alin. (2) lit. a), menţinerea actelor de reglementare sau necesitatea revizuirii acestora, informând titularul cu privire la această decizie.
(5) Până la adoptarea unei decizii de către autoritatea competentă, în sensul prevăzut la alin. (4), este interzisă desfăşurarea oricărei activităţi sau realizarea proiectului, planului ori programului care ar rezulta în urma modificărilor care fac obiectul notificării.

In ceea ce priveste valabilitatea autorizatiei de mediu, de 10 ani, aceasta modificare a textului legal initial a fost introdus prin art. I pct. 10 din O.U.G. nr. 164/2008. Si dupa cum stiti, legea nu retroactiveaza decat in cazuri speciale, in principal in dreptul penal. Practic deduc ca ati functionat si functionati fara autorizatie de mediu, conform legislatiei in vigoare.
Cu privire la probabilitatea incasarii unei amenzi din partea autoritatii competente de mediu, aceasta este destul de mare, dar aveti calea contestarii in contencios administrativ, mai ales daca sunt dubii asupra incadrarii sanctiunii respective in litera legii. Oricum, va recomand sa va reglementati legal situatia, mai ales daca desfasurati o activitate cu impact asupra mediului, ori daca vecinii dvs. teritoriali desfasoara activitati poluante, pentru a evita pe cat posibil sanctionarea drastica, pe viitor.
Matador a scris:

Lucrez la o societate de constructii din Brasov ( s-a schimbat CAEN-ul societatiii de la 2811 la 2511 ) si am observat ca autorizatia de mediu a fost eliberata la data de 04.07.2003 fiind valabila 5 ani si a expitat in data de 04.07.2008. Am inteles ca s-a dat o noua lege prin care valabilitatea autorizatiei de mediu s-a prelungit de la 5 ani la 10 ani. :slap:Este valabila si in cazul nostru? Ce este de facut in acest caz ? Care sunt pasii si actele necesare pentru obtinerea unei noi autorizatii de mediu sau prelungirea celei existente ? Avand in vedere ca am functionat din 04.07.2008 fara autorizatie de mediu pana in prezent, putem evita o posibila amenda ?

Stati linistit ca nu sunteti inafara termenului, parerea mea. OUG 164/2008, modifica art. 16 al OUG 195/2005 in baza caruia s-a eliberat autorizatia, care prevedea un termen de valabilitate de 5 ani. Modificandu-se acest articol, rezulta ca valabilitatea este de 10ani.
Deci daca am autorizatie din decembrie 2006, nu trebuie sa fac nici un demers? S-a prelungit automat odata cu OUG164/2008?
Imi pare rau sa va spun ca nu s-a prelungit....sa inselat si juristul nostru si eu...A trebuit refacuta documentatia pentru obitnerea unei noi autorizatii, tocmai am primit-o la sfarsitul lunii trecute....spor la treaba!:)