Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiunea

Buna ziua!
Situatia este urmatoarea:
-tatal meu mai are 3 frati ,unul decedat(anul trecut in decembrie), ceilalti 2 in viata
- cel care a decedat a ramas in casa parinteasca si a locuit 50 de ani in aceasta casa (bunica mea, proprietara casei , in 1985 a decedat)
-unchiul decedat nu are copii iar sotia acestuia traieste
-ceilalti doi frati ai tatalui meu (care traiesc inca), au renuntat la dreptul lor asupra casei si pamantului unchiului defunct(printr-un act intocmit la primarie 2003)
-pe titlul de propritate sunt tecuti unchiul decedat si tatal meu
-titlul de proprietate a fost emis in 2006
-am descoperit recent ca unchiul meu care a decedat, a lasat prin testament unui nepot, toate drepturile lui atat imobie cat si mobile(nu a nominalizat clar casa sau teren, s-a referit la toate drepturile lui),iar nepotul respectiv se angajeaza sa aiba grija de unchiul meu si sotia sa si sa -i si inmormanteze. Imediat dupa ce unchiul a decedat ,nepotul s-a mutat impreuna cu matusa mea chipurile sa o ingrijeasca.
-testamentul dateaza din anul 2003

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1)ce drepturi are tatal meu ?
2)titlul de proprietate poate fi atacat?
3)cine trebuie sa deschida succesiunea?.
4)este un caz de uzucapiune?
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!!! Va multumesc anticipat!!

ContSters111388, utilizator
Daca are acte de proprietate valabile nu poate face uzucapiune.
Daca nu are acte de proprietate nu poate face succesiunea.

avocat Claudiu Lascoschi