Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

Dupa cat timp se poate recurge la desfacerea contractului de munca pentru un salariat care lipseste nemotivat de la locul de munca ? Multumesc frumos .

Se procedeaza la cercetarea disciplinara inainte..cf art 263-268 Codul Muncii, iar pe perioada cercetarii se supenda CIM. Nu se poate desface contractul fara aceasta cercetare ..B-)
1. In Regulamentul intern al unitatii aveti prevazuta aceasta modalitate de a concedia un salariat pentru lipsa nemotivata.
2. Cel mai des folosita este posibilitatea concedierii la 3 zile consecutive de lipsa nemotivata.
Nici o sanctiune nu pote fi dispusa anterior efectuarii cercetarii disciplinare prealabile. In caz contrat este nula.
In acest moment ii puteti trimite acasa un convocator cu confirmare de primire in care mentionati abaterea savarsita (absentarea nemotivata), data, ora, locul intalnirii si faptul ca daca nu se va prezenta ii va fi desfacut contractul de munca cu acea data.
Vedeti poate are concediu medical.