avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... blocarea rotilor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

blocarea rotilor

pe scurt: am parcat cateva minute pe un trotuar (locuri de parcare inexistente), cat sa imi aduc prietena insarcinata in masina, urmand sa mergem la medic unde aveam programare. m-am intors, am gasit masina cu hidosenia aceea galbena. am inteles ca trebuie platit 1 mil deblocarea si 3 mil amenda la comunitari. exista o posibilitate de contestatie? multumesc
Legal ,exista posibilitatea contestarii PV ,dar in cazul dvs ,cu parcare pe trotuar ,
sansele de anulare PV sunt 0
sanse de anulare NU...dar sanse de preschimbare in avertisement exista

prin urmare, formulati in termen de 15 zile de cand vi s-a comunicat p-verbal, plangere contraventionala, urmand a o depune la judecatoria in raza careia a fost savarsita contraventia...in fond si la urma urmei nu aveti nimic de pierdut

solicitati preschimbarea sanctiuni amenzii in avertisment invocand gradul redus de pericol social al faptei savarsite si ca in momentul acela ati fost fortat de imprejurari sa stationati pe trotuar, atat in pofida faptului ca nu erau locuri de parcare disponibile cat mai aproape de bloc, dar mai ales pentru ca sotia dvs insarcinata fiind, prezenta in momentele acelea anumite stari (ameteli de ex.) care nu-i permiteau sa se deplaseze pe o distanta mare si de aceea ati incercati sa preveniti agravarea starii ei de sanatate si nicidecum nu ati avut intentia de a parca in loc nepermis. (in probatoriu anexati si biletul de trimitere la medic, emis pe numele sotiei - presupun ca a existat/exista un astfel de bilet...)

cunosc o speta in care s-a admis o plangere contraventionala, instanta apreciind gradul redus de pericol social al faptei contravenientului care din lipsa locurilor de parcare, a fost nevoit sa parcheze intr-o zona "spatiu verde" unde mai erau stationate si alte vehicule, si astfel nu se poate retine intentia si vinovatia contravenientului, motiv pentru care a transformat amenda in avertisment (Sent. civ.3515/2008 a Jud.Resita - irevocabia prin nerecurare)

Toate cele bune...Multa bafta!!!
Fiind vorba despre o situatie exceptionala,prietena insarcinata,formulati contestatie in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta si atasati la aceasta actele medicale din care sa reiasa starea prietenei dvs,iar daca poate, audiati-o chiar ca martora in dovedirea situatiei care v-a determinat sa parcati masina cat mai aproape de ea.
Solicitati inlocuirea masurii amenzii cu masura aplicarii avertsimentului.
Succes !
multumesc tuturor pentru ca si-au rupt din timp ca sa imi raspunda. referitor la situatia descrisa de mine: m-a deranjat nu atat faptul ca am fost amendat ci faptul ca mi s-a blocat masina, neputand sa o folosesc. inteleg sa fiu amendat ca am parcat pe trotuar (desi aveam 2 motive rezonabile zic eu) dar de ce sa mi se blocheze masina. poate era chestiune de viata si moarte, daca este sa fortam un pic imaginatia. interesant este ca, atunci cand au venit sa o deblocheze pe o vecina care parcase si ea ulterior tot pe trotuar mi-au spus ca de fapt, politia comunitara nu intocmise in ziua respectiva (09.03) vreun proces contraventional pe numerele masinii si ca cei de la ADP (Admin. Domeniul Public - Timisoar) mi-au blocat masina, ca sa nu plec de la fata locului pana vine militianul comunitar sa constate contraventia. Urmeaza sa mi se intocmeasca PV in momentul in care platesc, atat deblocarea cat si amenda pentru parcare. Are vreo logica, logica lor? Imi spunea un vecin jurist ca pot folosi argumentul, o persoana juridica "de drept privat" nu se poate substitui instituiilor executive ale statului (nu am retinut exact formularea). cum as putea totusi formula ca sa aiba coerenta problema daca doresc sa o prezint instantei? multumesc de pe acum.
In precedente exista deja hotarare definitiva a instantei,care atesta caracterul nelegal al masurii de blocare a rotilor ,ca si incalcare /restrictie utilizare neconditionata de bun proprietate privata

Alte discuții în legătură

Conditionarea platii amenzii pe loc contra deblocarii - este ilegal sau nu? trazco trazco In data de 07.07.2011 mi-a fost blocata masina in Timisoara, langa Piata 700, pe str. Brediceanu, aceasta fiind parcata pe o insula pavata, nu trotuar sau ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal adrian10 adrian10 Buna ziua Am parcat masina pe un teren (pamant neamenajat) pe care parcheaza toate masinile din zona.Politia rutiera mi-a dat avertisment dar a dispus ... (vezi toată discuția)
Blocarea rotii csikicsaba csikicsaba In data de 17 februarie avand treaba in municipiul Turda am parcat autoturismul in centrul orasului unde erau locuri de parcare amenajate. Am cumparat si ... (vezi toată discuția)