Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce ar fi trebuit sa faca Politia Romana? Iata de ce nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce ar fi trebuit sa faca Politia Romana? Iata de ce nu functioneaza nimic!

La cateva saptamini dupa ce m-am trezit cu o pisica moarta la usa mea, dupa ce am spus in sedinta ca un vecin a deteriorat liftul si ca ar trebui sa plateasca, acelasi vecin m-a prins in lift si pe holul blocului si m-a strins de gat, m-a aruncat de pereti, in tot timpul injurindu-ma foarte urit timp de 10 minute. La aceasta scena au fost martori 2 vecini care nu au intervenit (tipic romaneste) si care evita sa fie martori ("sa nu avem si noi probleme cu individul" au zis). Mai exista o inregistrare video dar fara sonor, se vad doar agresiunile pe ea.
La faza cu pisica am depus plingere penala insa nu am avut dovezi si am retras-o.A fost chemat si i s-a pus in vedere sa stea la distanta. A promis si iata ca repeta, nu m-as mira sa aiba antecedente penale individul.
La a doua intamplare am sunat politistul de proximitate dupa ce s-a intamplat si el a zis sa sun la 112. Au venit aceia, am spus ce s-a intamplat, nu am scris sau semnat nimic, s-au dus la vecinul, au vorbit cu el. Acela le-a spus ca "ii pare rau". Insa anumite lucruri, indiferent de parerea lui de rau nu se pot sterge. Si eu dau in cap cuiva si dupa aia cand vad ca nu l-am intimidat, spun ca imi pare rau...
Politistul de proximitate im spune ca procesul verbal din acea seara va ajunge la el (intr-o zi... mai la vara... cine stie cand, doar sunt in aceeasi sectie de politie) si atunci va lua masuri. Mie nu mi se pare deloc in regula si nu cred ca asta e procedura. Tot el mi-a spus ca si cei de la 112 puteau sa-l sanctioneze pe infractor. Ce sa mai cred???
Va intreb, ce ar fi trebuit sa faca politia, la ce sa ma astept acum? Nu ne apara nimeni in tara asta.
Multumesc.
Sesizati oficial conducerea unitatii de politie responsabile locatiei dvs,cu solicitarea dispunerii masurilor legale,pentru preintampinarea situatiilor neplacute,sau care incalca dispozitiile in vigoare
Politistul de proximitate il va chema pe agresor pentru declaratii , ii va pune in vedere sa se abtina a va mai sicana. Acum depinde si ce pretentii ati avut dvs., normal ar fi fost ca dupa incident sa mergeti sa depuneti si o plangere la politie. Deci ceea ce va face politistul in cauza va sa il cheme pe agresor si sa il puna sa isi ia angajamentul ca nu va va mai deranja . Daca nu ati cerut pedepsirea lui , a agresorului, pe nicio cale, acesta nu va pati nimic.
"Ce ar fi trebuit sa faca Politia Romana? Iata de ce nu functioneaza nimic!"
Nu stiu de ce ati acuzat toata institutia, prin intrebarea dvs.
Normal, ca, daca s-a sesizat o fapta prin SNAU -112, se vor efectua cercetari si se va propune o solutie legala. Daca s-a comis o fapta penala, la care trebuie sa depuneti plangere prealabila, in termen de 2 luni de la comiterea faptei, veti fi chemat si indrumat sa faceti acest lucru.
Politistului de proximitate, daca este o contraventie sau cel din politia judiciara, daca este o fapta penala, i se va repartiza lucrarea si il va chema pe agresor pentru declaratie, vor fi identificati martori si audiati, apoi in functie de probe se va propune a solutie legala, prin Parchet.
Succes!
Sunt foarte suparat pentru ca am ajuns in aceasta situatia datorita faptului ca nu se iau masuri. Cel care a pus pisica moarta la usa mea nu a patit nimic si din acest motiv a continuat si mai rau. Astept si imi voi cere scuze in acel caz, exemple de la oameni care au fost protejati de politie in situatii ca a mea. Dureaza mult, nu se gaseste contextul legal, nu se ia in serios decit daca te gaseste mort. Si poate nici atunci.