Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii care e baza de calcul pentru concediul medical?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

care e baza de calcul pentru concediul medical?

Salut! Imi puteti spune, va rog, cum se calculeaza plata concediului medical in cazul meu? Am revenit din concediu de ingrijire copil in 15 ianuarie, iar in luna februarie am avut 5 zile de concediu medical. Care e baza de calcul? Am inteles ca ultimele 6 luni se iau in considerare. Se ia in considerare venitul din concediul de ingrijire copil? Multumesc mult.
Daca angajata are lucrate 22 de zile inainte de a aduce concediul medical aveti obligatia de a plati acel concediu.
Nu faceti confuzie intre stagiul minim de cotizare (22 de zile lucrate) care da dreprul la plata CM si modul de calcul al mediei zilnice (media pe ultimile 6 luni - daca exista rezultate salariale)
multumesc...dar nelamurirea mea ...tot continua....media zilnica i-o calculez doar la cele 2 luni lucrate anterior cm?.....
Deci se pare ca voi face si rectificative la declaratia cass,nu?
media zilnica se calculeaza pt perioada de cotizare din ultimile 6 luni (2 luni in cazul de fata)

Da, din pacate veti face rectificativa (mai ales daca sunt si zile platite de CASS)