Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea numelui tatalui in certificat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea numelui tatalui in certificat

buna ziua.vreau si eu sa stiu de ce acte am nevoie pt a-mi schimba numele tatalui in certificatul de nastere.sunt majora si am facut un test ADN la cererea tatalui meu...si a iesit pozitiv.pe cettificat e numele celui cu care a fost mama casatorita.am nevoie de un rasp cat mai urgent.as vrea sa stiu si cat ma costa. va multumesc anticipat!
Nu va obliga nimeni sa va luati un avocat dar e recomandabil daca nu va pricepeti la formalitatile necesare. Cred ca e posibil sa pastrati numele de familie cu care ati crescut si sa se modifice doar numele tatalui in rubrica corespunzatoare in certificat.
dupa terminarea dosarului privind tagada de paternitate urmeaza stabilirea paternitatii .Chiar daca toti sunt de acord in rezolvarea problemei tot trebuie sa mergeti in instanta.
Eu tot cred ca avocatul isi are rostul sau indiferent de cate raspunsuri primiti pe forum.Daca va pricepeati sa rezolvati situatia nu cereati sfatul juristilor pe forum si credeti-ma ca sunt situatii care apar in cursul unui proces peste care nu veti trece fara cunostinte juridice .