Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor sa invete

as dori o definitie mai inteligibila decat cea data de manual la urmatoarele
1.conditie suspensiva
2.conditie rezolutorie
3.conditie pur potestativa
4.conditie potestativa simpla
si cu exemple
multumesc

continuare
5.conditie suspensiva pur potestativa
6.succesori universali
7.succesori cu titlu universal
8.succesori cu titlu particular
:-/
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
continuare
5.conditie suspensiva pur potestativa
6.succesori universali
7.succesori cu titlu universal
8.succesori cu titlu particular
:-/
dar chiar nimeni nu ma poate ajuta?
Pai ai prea multe intrebari, pune si tu cate una.
Sa incepem cu conditia suspensiva.
este o clauza de cre depinde derularea sau nederularea unui contract in functie de un eveniment viitor.
Ex:
Cedarea debitului, sub conditia suspensiva,= cesiunea se va face efectiv dupa acceptul creditorului.
Este un fel de promisiune de a da, a face sub conditia de a putea realiza acel lucru.
In exemplul de mai sus este vorba de incheierea unei tranzactii, conditia suspensiva fiind acordul creditorului.B-)
deci conditia suspensiva in acest caz este acceptul creditorului, dupa care se v-a realiza tranzactia
multumesc

astept raspunsul la urmatoarea

conditia rezolutorie e cea de care depinde desfiintarea sau consolidarea unui act juridic civil.

de ex: Barbatul propune unei colege de birou: iti daruiesc azi acest inel cu diamante cu conditia ca maine seara avem o noapte "furtunoasa". In caz contrar mi-l dai inapoi. :D