avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor sa invete

as dori o definitie mai inteligibila decat cea data de manual la urmatoarele
1.conditie suspensiva
2.conditie rezolutorie
3.conditie pur potestativa
4.conditie potestativa simpla
si cu exemple
multumesc

continuare
5.conditie suspensiva pur potestativa
6.succesori universali
7.succesori cu titlu universal
8.succesori cu titlu particular
:-/
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2006
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
Cel mai recent răspuns: Gabriela71 , utilizator 22:20, 31 Decembrie 2006
continuare
5.conditie suspensiva pur potestativa
6.succesori universali
7.succesori cu titlu universal
8.succesori cu titlu particular
:-/
dar chiar nimeni nu ma poate ajuta?
Pai ai prea multe intrebari, pune si tu cate una.
Sa incepem cu conditia suspensiva.
este o clauza de cre depinde derularea sau nederularea unui contract in functie de un eveniment viitor.
Ex:
Cedarea debitului, sub conditia suspensiva,= cesiunea se va face efectiv dupa acceptul creditorului.
Este un fel de promisiune de a da, a face sub conditia de a putea realiza acel lucru.
In exemplul de mai sus este vorba de incheierea unei tranzactii, conditia suspensiva fiind acordul creditorului.B-)
deci conditia suspensiva in acest caz este acceptul creditorului, dupa care se v-a realiza tranzactia
multumesc

astept raspunsul la urmatoarea

conditia rezolutorie e cea de care depinde desfiintarea sau consolidarea unui act juridic civil.

de ex: Barbatul propune unei colege de birou: iti daruiesc azi acest inel cu diamante cu conditia ca maine seara avem o noapte "furtunoasa". In caz contrar mi-l dai inapoi. :D

Alte discuții în legătură

Testamente succesive raul89 raul89 Buna seara Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: Exista doua testamente, unul particular, strict asupra unui imobil, intocmit in ... (vezi toată discuția)
Succesor cu titlu particular ? molul molul buna seara v-as inreba daca cumparatorul unui imobil are calitatea de succesor cu titlu particular deci avanzii cauza ? imi este opozabila conventia prin care ... (vezi toată discuția)
Clauza de modificare a chiriei ContSters62729 ContSters62729 Am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 3 ani, eu persoana fizica Este in regula o clauza de modificare a chiriei,poate fi considerata ... (vezi toată discuția)