Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza de modificare a chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza de modificare a chiriei

Am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 3 ani, eu persoana fizica
Este in regula o clauza de modificare a chiriei,poate fi considerata nula?

Locatorul poate modifica chiria lunara oricand dar nu mai mult de suma de 3400 lei/luna

dnltdr a scris:

Am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 3 ani, eu persoana fizica
Este in regula o clauza de modificare a chiriei,poate fi considerata nula?

Locatorul poate modifica chiria lunara oricand dar nu mai mult de suma de 3400 lei/luna

Mie mi se pare normal ca locatorul sa-si rezerve acest drept (nici eu nu as inchiria ceva fara sa pot cere o majorare a chiriei tinand cont de inflatia din zilele noastre;))... depinde cum e formulata exact acea clauza in raport cu restul contractului (daca poate modifica la anumite perioade, daca poate modifica daca pretul $-ului trece de suma x, daca inflatia are un anumit procent, etc.) ... daca modificarea pretului chiriei depinde exclusiv de vointa sa (fara interventia vreunui element extern sau a vreunui termen) se poate ataca actul...
3.Obligatiile Locatarului
Art.8. Sa accepte marirea chiriei lunare si sa o plateasca,cand locatorul doreste acest lucru dar nu mai mult de valoarea de 3400 lei/luna

Art.12. Chiria poate fi modificata de Locator oricand,dar fara sa depaseasca valoarea de 3400 lei/luna

6.Raspundere contractuala

Art.15.Neacceptarea locatarului marirei chiriei lunare de catre locator, si neplata acesteia dar nu mai mult de 3400 lei/luna , duce la rezilierea contractului.

Art.16. Neexecutarea sau executarea necorespunzatoare chiar si a unei singure clauze a acestui contract, conduce la rezilierea unilaterala a contractului de inchiriere fara nici o alta forma prealabila si fara interventia oricarei instante judecatoresti.

Vreau sa stiu daca pot sta linistit ca Locator, contractul e pe o perioada de 3 ani.

Si va multumesc in mod anticipat.
Imi cam pare ca depinde exclusiv de vointa ta majorarea chiriei.... chiriasul are doar protectia ca nu va depasi nici o majorare maximul de 3400 lei/luna.... ce te opreste ca si locator sa maresti chiria la maximul de 3400 lei/luna la 2 zile dupa semnarea contractului? Imi pare injusta clauza...
NU se prevede in contract o notificare prealabila de cateva zile inainte de majorarea chiriei?
Oricum, daca a fost semnat de ambele parti, contractul trebuie respectat.
Locatarul este cunostinta,clauza am anexat-o pentru protectia mea, chiria a ramas sa fie mai mica primele luni dupa care in functie de succesul afacerii sa o marim, contractul este foarte simplu am convenit de comun deacord ca cea mai buna clauza este intelegerea nescrisa a ambelor parti,nu este scrisa nici o notificare prealabila.

Lasand la o parte moralitatea clauzei,imi spuneti ca pot sta linistit ?

Contractul a fost semnat de ambele parti si inregistrat la finante, urmand sa intre in vigoare peste 2 saptamani
ContSters62729, utilizator