Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza de modificare a chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza de modificare a chiriei

Am inchiriat un spatiu comercial pe o perioada de 3 ani, eu persoana fizica
Este in regula o clauza de modificare a chiriei,poate fi considerata nula?

Locatorul poate modifica chiria lunara oricand dar nu mai mult de suma de 3400 lei/luna

locatorul poate modifica chiria oricand cu conditia sa nu depaseasca 3400 lei/luna B-)

iar daca orice instanta judecatoreasca nu poate interveni,rezilierea se face cand nu se respecta clauzele,nu?

am citit acele articlole ale codului civil,iar acolo face referire la lucruri diferite..speta - iti voi da terenul atunci cand o sa ninga cu flori de tei. acolo vad ca scrie
'Conditia potestativa este aceea care face sa depinda perfectarea conventiei de un eveniment, pe care si una si alta din partile contractante poate sa-l faca a se intimpla, sau poate sa-l impiedice'
ContSters62729, utilizator
Am vorbit cu un avocat iar acesta mi-a spus sa stau linistit.

Ar fi fost in neregula o clauza de genul ' Locatorul are obligatia de a mari sau micsora chiria cand doreste,
Faptul ca este trecuta putin gresit la alte obligatii nu schimba cu nimic situatia,este o reglementare de modificare a chiriei si in ce conditii se poate face aceasta,clauza asa cum este formulata nu ma obliga cu nimic pe mine ca locator. ''chiria poate fi modificata'' si nu ''am obligatia de a modifica chiria cand doresc''

Conditie pur potestativa ma oblig daca vreau :D
ContSters62729, utilizator
Strict raportat la aceasta chestiune, clauza este valabila. In termeni juridici este vorba de o obligatie asumata sub contiditie suspensiva pur potestativa din partea creditorului. Aceasta se desprinde din interpretarea per a contrario a aer. 1010 C. civ..
Spatiul comercial a fost initial locuinta,dar statutul a fost schimbat prin certificat de urbanism,acord vecini,autorizatie de constructie,si este inchiriat pentru activitate comerciala.

Am vazut ca legea locuintei impune multe restrictii,inclusiv ca nu pot rezilia contractul daca locatarul nu accepta marirea chiriei,in cazul meu banuiesc ca nu se aplica,nu?

Exista vre-o reglementare pentru spatii comerciale,anumite conditii,cand se poate mari chiria,in afara de codul civil ?
unde am vazut ca nu impune nici o restrictie pentru marirea chiriei

Va rog frumos sa ma scuzati pentru intrebarile mele,banuiesc penibile
ContSters62729, utilizator