Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... împuternicire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

împuternicire

Mă confrunt cu următoarea problemă:
Locatarii blocului în care locuiesc, s-au hotărât să accepte construirea unei mansarde de către o firmă ,contra unor facilităţi pe care deja cred că le cunoaşteţi. În acest sens, mai întâi, toţi proprietarii trebuie să se înscrie într-un tabel şi să semneze cum că sunt de acord. Problema este că pe scara mea există un apartament al cărui proprietar este plecat în Italia la muncă iar în apartament locuieşte fiul său cu soţia. Am înţeles că pentru a putea fiul său să accepte mansardarea în numele tatălui său (sau al părinţilor) , este necasară o împuternicire notarială trimisă din Italia pe baza căreia să semneze actele necesare fiul său. Întrebarea mea este care este scopul pentru care se eliberează această procură (mă refer la conţinutul procurii).
Vă mulţumesc !
Distinsi colegi,instanta in speta de acest gen ,a admis cererea ulterioara a proprietarului si a anulat actul asumat de tert in numele acestuia
Depinde de judecator, depinde cum este facuta procura, depinde de proprietar, depinde de imputernicit cum foloseste procura.
Sunt prea multe variabile si la urma-urmei daca pornim de la ideea ca o instanta a respins o procura, o imputernicire, asta inseamna ca nu sunt valabile aceste acte? Sau ce vreti sa spuneti?