Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza de confidentialitate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza de confidentialitate?

salut!

va redau mai jos continutul contractului de munca pe care angajatorul meu vrea sa-l semnez, referitoare la clauza de confidentialitate:

"CLAUZA DE CONFIDENTIALITATE
- informatiile pe care le obtine salariatul ca efect al executarii contractului individual de munca intervenit intre parti sunt confidentiale.
- Sunt confidentiale urmatoarele informatii , date si documente de care salariatul a luat cunostinta direct sau incidental: a)situatia financiara b)proiectele si programele de afaceri c) produsele livrate d)procedeele de fabricatie e)licentele sau brevetele de inventie f) rezultatele activitatii de cercetare g)structura bancii de date h)modul de promovare a produselor,etc.
- Salariatul/angajatul NU poate dezvalui informatii sau date,ori poate pune la dispozitie documente din domeniile mentionate la pct.2 NICIUNEI persoane implicate in executarea obligatiilor de serviciu care au legatura cu ele .
- Salariatul/angajatul se obliga ca pe toata durata validitatii contractului individual de munca si sa nu-si constituie o societate comerciala cu obiect de activitate indentic sau asemanator cu cel al societatii angajatorului,sa nu devina asociat sau actionar intr-o asemenea societate ori sa-si asume functia de administrator,membru in consiliul de administratie sau cenzor intr-o societate comerciala cu obiect de activitate identic sau asemanator cu cel al societatii angajatorului.
- Salariatul/angajatul se obliga ca,timp de cel putin 2 ani de la data incetarii contractului /conventiei ,sa pastreze confidentialitatea informatiilor,datelor si documentelor cu care a luat contact pe cale directa sau incidentala in cursul executarii acestora.
- In cazul in care salariatul/angajatul ,cu intentie sau din culpa,divulga informatii,date sau documente confidentiale se obliga sa despagubeasca societatea cu suma de ............... EURO in echivalent in lei ."

Am aflat ca aceasta clauza de confidentialitate se refera la divulgarea de informatii...mi-e clar asta.
dar de ce sa fiu obligat sa nu infiintez o societate?sunt desenator tehnic, iar proiectele mele le pot da si angajatorului cu care am un CIM dar pot fi de folos si altei persoane, chiar daca acele desene ar fi asemanatoare. oricum sunt desene individualizate.de ce nu as putea sa fiu administrator la o alta firma cu acelasi obiect de activitate ca a angajatorului meu, cat timp angajatorul meu ma plateste sa-i fac un anumit proiect??!si i-l fac...

in fond, angajatorul m-a angajat pt ca stiu sa-i desenez o nava.cunostintele mele ma fac apt pt a fi angajat de x, dar tot ele ma fac apt sa am si propria firma.

inteleg ca exista problema incompatibilitatii, dar obligatia de a nu infiinta societate comerciala (si restul ) mi se pare abuziva. si oricum nu ar tine de clauza de confidentialitate...

vi se pare normal sa semnez asa ceva?in forma data de angajator?cum imi pot proteja eu desenele facute pt firma x, ca aceasta sa nu le vanda firmei y sau sa nu i le cedeze pe gratis, pt ca patronii sunt amici?ce clauza sa introduc in contract?
apai stimate domn, ati pus degetul pe rana. Chiar asa!?! De ce nu va faceti propria firma?!? Nu va place RISCUL?!? Am fost un pic rautacios, scuze. Pai, dupa mintea mea, avem de-a face cu 3 clauze:
Confidentialitate
Neconcurenta
Concurenta neloiala
Toate costa cam 100% sau 120% spor la salariu la un loc! Si vorbesc fffff serios! E legala treaba. Angajatii valorosi sunt platiti regeste. Daca ei scot vre o clauza mai scadeti si dvs din salariu, m ati inteles? Dvs din asta traiti nu? Desenati! Daca va da afara ce ne facem? 2 ani nu mai mancati?
. Ideea de baza este ca un contract de munca are o parte standard si o parte NEGOCIABILA.
Restrictia asupra infiintarii unei firme este limitata doar pe durata derularii contractului de munca.
Mai in gluma, mai in serios observ ca nu aveti voie sa divulgati informatii colegilor. Mie aveti voie. Nu interzice nicaieri asa ceva. Dupa mine e o anexa la contract, facuta de mantuiala. Ce vad eu este ca toate creatiile dvs devin proprietatea firmei. Asta e! Daca sunteti platit ce va pasa? Aveti in cap originalul nu? Treaba e sa va vindeti pielea cat mai scump, daca nu preluati riscul unei afaceri. Mult succes!