avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua,tatal meu este nascut pe 2-03-1956 si are 31 de ani in campul mancii.se poate pensiona anticipat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:27, 11 Martie 2010
1. Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2021, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege, care este de 35 de ani.
3. Daca ar avea stagiul de cotizare de 35 de ani ar putea sa iasa la pensie anticipata partiala la 60 de ani, in martie 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare SzegediEva SzegediEva Buna ziua! Am 55 ani in 1o.sept. Sont profesor. Din 1976 lucrez in invatanant incontinuu. Cand pot sa cer pensionare si la ce fel sunt indreptatit? Cu ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie buiavasi buiavasi buna dimineata1 as dori sa intreb in ce conditii se pot pensiona urmatoarele persoane; - femeie , nascuta in dec.1957 cu 31 ani stg.de cotizare - barbat, ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbati cristinahogye cristinahogye - sunt angajat din 1975 (conditii de munca normala) - armata am facut-o intre anii 1976- 1978 - am fost somer un an dupa care am lucrat opt luni la ... (vezi toată discuția)