Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua,tatal meu este nascut pe 2-03-1956 si are 31 de ani in campul mancii.se poate pensiona anticipat?
1. Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2021, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege, care este de 35 de ani.
3. Daca ar avea stagiul de cotizare de 35 de ani ar putea sa iasa la pensie anticipata partiala la 60 de ani, in martie 2016.