Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare de competente
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare de competente

hello,
delegarea de competente se poate face partial? daca directorul general deleaga unui angajat o atributie, acesta si-o mai poate exercita?
a nu se confunda delegarea de competente cu stabilirea de sarcini sau cu incredintarea executarii unor sarcini subordonatilor.

delegarea de competente ar insemna o delegare a atributiilor legale si/sau statutare ce sunt atribuite directorului general. Un director general poate incredinta unui director executiv de ex (dir comercial, de vanzari, etc.) atributia de a negocia si semna contractele comerciale pentru livrarile de produse si servicii realizate de societate ... insa nu-i poate delega directorului comercial atributia de a semna un contract de credit bancar sau un contract de garantie imobiliara ...