avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Mama mea are 25 de ani in grupa a 2-a de munca (1975-2000) si are varta de 54 de ani (17 februarie 1956) vrea sa stie in ce conditii poate sa iasa la pensie anticipat.
Multumim
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 10:55, 12 Martie 2010
Ca sa beneficieze de pensie anticipata partiala, mama dvs. trebuie sa indeplineasca cumulativ doua conditii: sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si sa aiba varsta standard de pensionare de 55 de ani.

Conditia referitoare la stagiu o indeplineste intrucat stagiului de 25 de ani i se adauga 6 ani si 3 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca. Conditia referitoare la varsta standard de pensionare o indeplineste in februarie 2011.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial SerbanGabi SerbanGabi Buna ziua! Am o intrebare in ceea ce priveste pensia anticipata. Mama mea este nascuta in 9 aprilie 1956 si a inceput activitatea de munca in 1 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata de varsta-ce conditii trebuie sa indeplineasca ? ALIC ALIC Tatal meu are varsta de 48 ani si 9 luni .A realizat o vechime in campul muncii de 29 de ani si 5 luni . Din acestia a muncit 21 de ani si 3 luni in conditii ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata violeta panduru violeta panduru Ma numesc Violeta sunt din Lugoj,m-am nascut in 16.031956, am lucrat in grupa 2-a de munca 22 ani si11 luni , iar in grupa 3 de munca 6 ani si 2 luni. Am ... (vezi toată discuția)