Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Mama mea are 25 de ani in grupa a 2-a de munca (1975-2000) si are varta de 54 de ani (17 februarie 1956) vrea sa stie in ce conditii poate sa iasa la pensie anticipat.
Multumim
Ca sa beneficieze de pensie anticipata partiala, mama dvs. trebuie sa indeplineasca cumulativ doua conditii: sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si sa aiba varsta standard de pensionare de 55 de ani.

Conditia referitoare la stagiu o indeplineste intrucat stagiului de 25 de ani i se adauga 6 ani si 3 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca. Conditia referitoare la varsta standard de pensionare o indeplineste in februarie 2011.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea