Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract disciplinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract disciplinar

cand salariatul este prins furand ,patronul are martori si vrea sa ii desfaca contractul de munca disciplinar o poate face conform art.61 lit.a.,numai in baza unui proces verbal in care sa descrie faptele si sa puna martorii sa semneze...?
Buna ziua!In acest sens in afara de procesul verbal trebuie sa faceti si o plangere la politie .
Trebuie efectuata cercetarea disciplinara conform art.263-268 din codul muncii. Convocarea salariarului se face in scris cu cel putin 5 zile lucratoare inaintea datei fixate (art.75 alin.3 CCMN)
Urmati procedura cercetarii disciplinare ptr ca altfel riscati sa pierdeti procesul in instanta pentru viciu de forma.
Sa fii atenca, e posibil ca salariatul sa nu vrea sa-ti semneze procesul verbal. E bine sa ai martori si chiar o hartie la mana cum ca refuza sa sa semneze. Convocarea salariatului o faci cum scrie la art 75 alin 3, dar sa ai dovada ca i-ai adus la cunostinta aceasta comunicare (fie personal si semneaza, fie prin posta cu confirmare de primire , daca nu mai este la munca).